Historia

Klultura i sztuka w starożytnej grecji

W okresie wieków ciemnych, które nastąpiły po erze świetności Myken, cywilizacja grecka mocno podupadła. Jednak począwszy od VIII w. p.n.e., w czasie nowych przemian wyłoniła się niezwykła kultura oparta na kilku małych, samodzielnych miastach-państwach. Prym wśród nich wiodły Ateny, które w epoce klasycznej (500-323 r. p.n.e.) były ośrodkiem życia kulturalnego (...)

Historia

Obozy koncentracyjne w Polsce w okresie 1939 - 1945

W rozbudowanym systemie obozów hitlerowskich podstawową rolę odgrywały obozy koncentracyjne. Ogółem na terenie Polski w latach 1939 – 1945 hitlerowcy zorganizowali 9 tys. obozów i podobozów, przez które przeszło 18 mln więźniów i jeńców wojennych z 30 krajów świata. Wszystkie typy obozów koncentracyjnych miały za zadanie (w różnym nasileniu i (...)

Historia

Wiosna Ludów 1848 - 1849

Wiosna ludów, czyli termin określający wydarzenia lat 1848- 1849 w Europie ( z wyjątkiem Rosji i Turcji), jest z pewnością terminem nacechowanym egzaltacją, lecz niezwykle trafnie oddaje on nastroje większości społeczeństw i ich wiarę w możliwości zmiany dotychczasowych zasad życia. Najważniejsze dążenia społeczeństwa europejskiego to:  Oczekiwanie przez młodą burżuazję realizacji zasad liberalnych, (...)

Historia

Problem Krzyżacki i wojny z Zakonem

Problem Krzyżacki i wojny z Zakonem Kontakty między Polską a Krzyżakami zaczęły się kiedy to w 1225 roku Konrad Mazowiecki zwrócił się do Krzyżaków proponując im, by w zamian za nadanie im ziemi chełmińskiej podjęli się obrony pogranicza mazowieckiego od strony Prus. Problemy Polski z krzyżakami skończyły się po podpisaniu (...)

Historia

Walka polaków o granice po I wojnie światowej

Tematem pracy jest walka Polaków o granice po I wojnie światowej, czyli po roku 1918 do roku 1921. Po zakończeniu I wojny światowej na politycznej mapie Europy znów pojawiło się niepodległe państwo polskie. Polska prowadząc swa politykę zagraniczną stanęła przed dylematem wielkich sąsiadów – Rosji Radzieckiej i Niemiec. Rosja dawała wiele, (...)

 
Historia

Sztuka starożytna

1.Mezopotamia: A)Sumeryjska: Sztuka rozwijająca się od końca IV tysiąclecia p.n.e. w miastach-państwach Sumeru (Eridu, Uruk, Ur, Girsu, Lagasz, Nippur). W okresie wczesnosumeryjskim (3200–2600 p.n.e.) miasta otoczone murami obronnymi, w centrum — ośr. kultowy: zigurat (w świątynie (pocz. na wysokim tarasie, z którego rozwinął się starożytnej Mezopotamii budowla sakralna w (...)

Historia

Zamach na Hitlera 20 lipca 1944 roku

1. Wstęp. Po dojściu Hitlera do władzy w roku 1933 i utworzeniu dyktatury nazistowskiej wielu Niemców zdawało sobie sprawę z tego, że jeśli się, go nie zatrzyma, doprowadzi on Trzecią Rzeszę do katastrofy. Bunt przeciwko niemu zrodził się, już przed wojną, początkowo w kręgu polityków cywilnych, takich jak Carl Goerdeler, (...)

Historia

Gospodarka i kultura polska XV i XVI w. na tle europejskim.

Mówiąc o XV i XVI w. w Polsce mamy na myśli wspaniały rozwój kultury i sztuki, oraz szybki wzrost wydajności gospodarki kraju. Wiek XVI został nazwany „złotym wiekiem” kultury polskie – wiek ten to wzrost znaczenia Polski w różnych dziedzinach życia na arenie międzynarodowej. Nigdy wcześniej, ani nigdy później nasz (...)

Historia

Walka o granice zachodnią, północną i południową

1. Powstanie wielkopolskie. Klęska Niemiec na froncie zachodnim. Na ziemiach polskich zaboru pruskiego trwały akcje antypolskie. Ruch narodowy się rozwijał. Działały Polskie Rady Ludowe, z władzą zwierzchnią- Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Instytucja ta była związana z Narodową Demokracją i Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu (Wojciech Korfanty). Kapitulacja Niemiec (...)

Historia

Walka o granice i kształt ustrojowy państwa polskiego

Państwo polskie zaraz po zakończeniu I wojny światowej musiało stawić czoła wielu problemom, które pojawiły się w dopiero co nowo narodzonym kraju. Wśród tych o charakterze gospodarczym czy też społecznym znajdowały się problemy natury politycznej i militarnej. Należały do nich między innymi walka o jak najkorzystniejszy dla strony polskiej przebieg (...)