Język polski

Powstanie listopadowe –Walczyć ,czy nie walczyć?

Po drugim rozbiorze Polski w roku 1792 nastąpił szereg powstań narodowo – wyzwoleńczych. Od lat między historykami trwa spór o to czy warto było walczyć?Uważam że warto było , co postaram się udowodnić. Pod koniec lat dwudziestych XIX w.sytuacja polityczna w Królestwie wyglądała na ustabilizowaną. Koronacja Mikołaja I na króla (...)

Język polski

Sąd Ostateczny w buddyzmie

W buddyzmie nie mówi się o czymś takim jak Sąd Ostateczny, czy o ścieraniu się jakichś dwóch przeciwstawnych sił, z których jedna musi zwyciężyć kosztem drugiej. Według buddyzmu niezliczone wszechświaty powstają i rozpadają się w procesie, który nie miał nigdy początku i najprawdopodobniej nigdy się nie zakończy, nawet jeżeli wszystkie (...)

Język polski

Kartka z pamiętnika małżonki św. Aleksego

Mija kolejny dzień odkąd zostałam porzucona w środku nocy przez mojego męża, który jak powiedział mi w noc naszych zaślubin, odchodzi ode mnie, aby służyć Bogu. Mówił także abym się nie smuciła, lecz czy można żyć w samotności? Być porzuconą to nie jest przyjemne uczucie. Codziennie budzić się na pustym (...)

Język polski

Tolerancja

Gdybym miała powiedzieć, co jest najważniejsze na świecie powiedziałabym, że jest to tolerancja. W XXI wieku spotykamy się bardzo często z nietolerancją, ale czym ona tak (...)

Język polski

Światopoglądowy konflikt w balladach „Romantyczność” Adama Mickiewicza i „król Olch” Johanna Wolfganga Goethego

Cykl poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza został okrzyknięty manifestem polskiego romantyzmu, a utwór „Romantyczność” uznano za „programowy wiersz nowej epoki”, co dało ideowy początek następcom Mickiewicza. Utwór ten, tak samo jak ballada „Król Olch” Goethego, ma za zadnia nie tylko pokazanie nowej myśli, ale także wyraźne zajęcie przez poetów (...)

 
Język polski

Czterej jeźdźcy apokalipsy - omówienie

Postaciami pierwszoplanowym, od których wzięła się nazwa, są czterej „panowie”. Czterech jeźdźców na koniach zabija bezbronnych ludzi, którzy giną od ich broni oraz od kopyt rozpędzonych koni, których nic nie jest w stanie zatrzymać. Pierwszy jeździec, na białym koniu, wyposażony jest w łuk i koronę na głowie, które symbolizują zwycięstwo dobra. (...)

Język polski

"Pamietniki" Paska

W przeczytanym fragmencie „Pamiętników” Jana Chryzostema Paska, zwracana jest szczególnie uwaga autora na buty(drewniane chodaki), w których chodzą zarówno dziewczęta wiejskie jak i miejskie. Drewniane chodaki zostały opisane w sposób negatywny, gdyż sprawiały one ogromny hałas, który uniemożliwiał porozumiewanie się(rozmowę) pomiędzy ludźmi, ponieważ nic nie można było usłyszeć, (...)

Język polski

„ KOSTIUM ” W TEATRZE- UMOWNOŚĆ I KONWENCJA ; SPOSOBY ICH PRZEKRACZANIA WE WSPÓŁCZESNYCH INSCENIZACJACH TEATRALNYCH

Temat ten, złożony ze słów na pozór bardzo prostych do zrozumienia, zmusza do odnalezienia znaczenia poszczególnych słów w nim zawartych. Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się po przeczytaniu samego tematu brzmi : Co to jest ten „kostium ”w teatrze ? Dodatkowy niepokój wzbudza również ujęcie tego słowa w cudzysłów. Kostium w (...)

Język polski

Recenzja filmu

Jedną z komedii Williama Szekspira jest „Poskromienie złośnicy”. Na jej podstawie został zekranizowany film o tym samym tytule. Reżyserem jest Franc Zeffirell, który znakomicie wyreżysował film i dobrał wspaniałą obsadę, o czym świadczą główni bohaterowie: Kasia, czyli (...)

Język polski

„Pochwała umiaru”, rozwiń temat na podstawie wiersza Leopolda Staffa „Przedśpiew” i znanych Ci „Pieśni” Jana Kochanowskiego

Dwaj wielcy polscy poeci Leopold Staff i Jan Kochanowski. Pierwszy jest przedstawicielem filozofii Młodopolskiej, drugi przedstawicielem renesansowych ideałów. Obydwoje odnoszą się do cech klasycystycznych w swej poezji. Starają się znaleźć „złoty środek” na życie w szczęściu i radości. W ich utworach przewijają się stoickie i epikurejskie filozofie, podstawową zasadą staje (...)