MATURA 2023

Inspiracje mitologiczne i ich znaczenie w utworze literackim. Omów zagadnienie na podstawie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego

Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego to jedno z najważniejszych dzieł polskiego renesansu, w którym autor sięga po inspiracje mitologiczne, wykorzystując postacie i motywy z mitologii greckiej. Ten utwór, napisany w formie dramatu, opowiada o wyprawie greckiej floty do Troi w celu odzyskania Heleny, żony króla Menelaosa, porwaną przez Parysa, syna (...)

MATURA 2023

Średniowieczne kreacje literackie idealnego rycerza i władcy. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kroniki polskiej Galla Anonima.

Średniowiecze, okres pełen walk, podbojów i feudalnych rządów, stworzyło swoisty wzorzec idealnego rycerza i władcy. Zagadnienie to można omówić na podstawie znanych fragmentów Kroniki polskiej Galla Anonima, które opisują postaci Bolesława Chrobrego i Mieszka II. W kontekście historycznym, Kronika polska Galla Anonima powstała w XII wieku i jest jednym z najważniejszych (...)

MATURA 2023

Relacje z Bogiem i światem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu.

Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu to zbiór anegdot, nauk i przypowieści, które ukazują głębokie relacje świętego z Bogiem i światem. Kontekst historyczny, w jakim powstały, to XIII wiek we Włoszech, w okresie, gdy Kościół katolicki był silnie zakorzeniony w życiu społecznym i religijnym. Franciszek z Asyżu był założycielem zakonu franciszkanów (...)

MATURA 2023

Asceza jako wartość. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Legendy o świętym Aleksym.

Asceza, czyli umartwianie się i powstrzymywanie od doczesnych przyjemności, jest wartością obecną w różnych kulturach i religiach na przestrzeni wieków. Jednym z przykładów, który ukazuje znaczenie ascezy jako wartości moralnej, jest legenda o świętym Aleksym. Ta legenda, zakorzeniona w chrześcijańskiej tradycji, przedstawia postać świętego, który dobrowolnie rezygnuje ze wszystkiego, co (...)

MATURA 2023

Konflikt racji moralnych. Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa.

Konflikt racji moralnych jest ważnym tematem literackim, który często pojawia się w literaturze i dramacie. Na podstawie tragedii "Antygona" autorstwa Sofoklesa, możemy zgłębić to zagadnienie, uwzględniając również kontekst starożytnej Grecji. W tragedii "Antygona", główna bohaterka Antygona staje w obliczu konfliktu między prawem ludzkim a prawem boskim. Po śmierci swojego brata Polinejkesa, (...)

 
MATURA 2023

Motyw wędrówki i jego literackie realizacje. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Boskiej Komedii Dantego Alighieri.

Motyw wędrówki jest jednym z najważniejszych i najczęściej spotykanych w literaturze. Przez wieki odgrywał istotną rolę w różnych dziełach, zarówno w eposach, poematach jak i powieściach. Jednym z najwybitniejszych przykładów literackiego wykorzystania tego motywu jest Boska Komedii autorstwa Dantego Alighieri. Boska Komedie to monumentalne dzieło literackie napisane w XIV wieku. Składa (...)

MATURA 2023

Wzór rycerza idealnego. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Pieśni o Rolandzie.

Pieśń o Rolandzie, napisana w XI wieku przez nieznanego autora, jest jednym z najważniejszych dzieł literatury średniowiecznej, które ukazuje ideał rycerza. Kontekst, w jakim powstała, to czas rycerskich wartości i kodeksów honorowych, którymi kierowali się ówcześni wojownicy. Wzór rycerza idealnego, jak go przedstawia Pieśń o Rolandzie, oparty jest na zasadach odwagi, (...)

MATURA 2023

Groza i komizm w obrazie śmierci. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią.

Groza i komizm to dwa przeciwstawne emocje, które mogą być wykorzystane w literaturze do przedstawienia obrazu śmierci. W przypadku Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, oba te elementy są obecne, tworząc niezwykłą atmosferę i wpływając na odbiór czytelnika. Kontekst literacki utworu, napisanego w XVI wieku przez nieznanego autora, jest silnie związany z (...)

MATURA 2023

Jak literatura antyczna przedstawia tragizm ludzkiego losu? Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa.

Literatura antyczna jest pełna przykładów, które przedstawiają tragizm ludzkiego losu. Jednym z najważniejszych dzieł w tym kontekście jest tragedia "Antygona" napisana przez Sofoklesa. Poprzez historię głównej bohaterki Antygony, tragedia ta eksploruje istotę tragedii ludzkiego losu, z uwzględnieniem zarówno kontekstu starożytnej Grecji, jak i uniwersalnych aspektów ludzkiej egzystencji. W "Antygonie" widzimy, że (...)

MATURA 2023

Konflikty jako źródło literackiego obrazu wojny. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Iliady Homera.

Konflikty stanowią nieodłączny element literackiego obrazu wojny, co można zaobserwować na przykładzie Iliady Homera. Ten starożytny epos opowiada o wojnie trojańskiej i przedstawia różne konflikty, które stanowią główny wątek utworu. Przez analizę wybranych fragmentów Iliady, możemy zgłębić to zagadnienie, uwzględniając również starożytny kontekst grecki. W Iliadzie widzimy nie tylko zewnętrzne konflikty (...)