Język polski

Człowiek kowalem własnego losu - rozprawka

"Człowiek jest kowalem własnego losu" to popularne powiedzenie, które sugeruje, że to od nas samych zależy, jak potoczą się nasze losy. W literaturze istnieje wiele przykładów, które potwierdzają tę tezę. Jednym z nich jest postać Jaya Gatsby'ego z "Wielkiego Gatsby'ego" F. Scotta Fitzgeralda. Gatsby jest postacią, która z wyjątkową determinacją i (...)

Język polski

Wykaż, w jaki sposób mity greckie funkcjonują w literaturze późniejszych epok.

Mit – to opowieść, która przedstawia i organizuje wierzenia danej społeczności. Mity dzielimy na: kosmogoniczne – mówią o powstaniu świata, teogoniczne o bogach, antropologiczne – o człowieku i opisują dzieje rodów – mity genealogiczne. Mity greckie funkcjonują w literaturze późniejszych epok poprzez liczne nawiązania. Wiele symboli, metafor utrwaliło się w (...)

Język polski

Sztuka przekonywania a manipulacja językowa

Język jest narzędziem służącym nie tylko przekazywaniu informacji, lecz również środkiem oddziaływania na poglądy i zachowania innych ludzi. Każdy z nas wykorzystuje język do realizacji własnych celów, niekiedy  nawet nie zdając sobie z tego sprawy.  Należy jednak podkreślić, że wykorzystanie języka do powyższych celów nie jest wynalazkiem powstałym w XX (...)

Język polski

Monologii w "Hamlecie" W.Szekspira. Rola monologów w „Hamlecie”.

Monolog jest formą wypowiedzi zazwyczaj w dramatach. Umożliwia głównemu bohaterowi pokazanie swoich uczuć, myśli przed publicznością. W XVI wieku za czasów Szekspira monologi były bardzo często używane, gdyż za zadanie miały poinformować odbiorcę o obecnym stanie ducha, przemyśleniach i uczuciach bohatera. W dramacie Szekspira monologi wykorzystywane są bardzo często, Książe (...)

Język polski

Współczesna młodzież

Dobrze w życiu jest mieć, czego się trzymać. Wskazane są jasne i żelazne kryteria jak?, Dlaczego?, po co?, czemu? tak właśnie ma być. Jednak tych zasad zaczyna być coraz mniej. Nie znaczy to, jednak, że ludzie kompletnie stracili cel życia i nie posiadają zasad, według, których mają postępować. Jednak jak (...)

 
Język polski

Dlaczego „Powrót posła” J. U. Niemcewicza określamy mianem komedii politycznej?

Komedia polityczna – to odmiana komedii satyrycznej, jest formą krytykującą określone poglądy polityczne i metody rządzenia. „Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza jest taką komedią polityczną powstałą w czasie obrad Sejmu Wielkiego i miała określony cel: propagować reformy, wystąpić przeciw konserwatystom, dlatego schemat tej komedii jest prosty. Niemcewicz skontrastował ze sobą (...)

Język polski

Jan Kochanowski - Tren 8 [video]

Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,      Moja droga Orszulo, tym zniknienim swoim. Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:      Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło. Tyś za wszytki mówiła, za wszytki śpiewała,      Wszytkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała. Nie dopuściłaś nigdy matce sie frasować      Ani ojcu myśleniem zbytnim głowy psować, To tego, to owego wdzięcznie obłapiając      I onym (...)

Język polski

Interpretacja wiersz A. Mickiewicza pt. " Rozmowa"

Interpretacja wiersza A. Mickiewicza pt. „ Rozmowa” „ Jeśli chcesz być kochanym, bądź wart miłości.” (...)

Język polski

Miasto czy wieś? – gdzie chciałbyś mieszkać i dlaczego? Rozprawka

Wieś – miejsce spokojne, kontaktowe, ciche... wręcz idealne dla kogoś kto szuka zacisza, natury. Miasto – miejsce dla ludzi szukających wrażeń chcących rozrywek i nowoczesności. Każde z tych miejsc ma swoje wady i zalety. Wieś można by określić mianem Arkadii miejsca idealnego, ale jak wiadomo „nic na świecie nie jest (...)

Język polski

Człowiek kowalem własnego losu - rozprawka poparta przykładami z literatury

Człowiek, jako najinteligentniejsza jednostka żyjąca na Ziemi, został obdarzony potężną cechą charakteru. Może być ona przekleństwem lub też wielkim szczęściem. Mając wolną wolę, może robić ze swoim życiem wszystko. Może skończyć je, kiedy chce. Może dokonywać wyborów, niekoniecznie dobrych. To od niego zależy, co się wydarzy podczas jego egzystencji. Nasze (...)