Traktat ten został podpisany 7 lutego 1992 roku przez szefów rządów i państw członkowskich Wspólnot Europejskich. Traktat o Unii Europejskiej wszedł w życie l listopada 1993 roku, po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej zgodnej z wymogami konstytucyjnymi poszczególnych państw (w Irlandii, Francji i Danii - po przeprowadzeniu referendum, w pozostałych państwach - po ratyfikacji przez zgromadzenia ustawodawcze) oraz po wyrażeniu zgody na jego ratyfikację przez Parlament Europejski (przy 226 głosach za, 63 przeciw i 31 wstrzymujących się). Oznacza to, że aż procent deputowanych do Parlamentu Europejskiego nie poparło go. Traktat ten powstał na konferencji międzyrządowej w Maastricht (Holandia) w grudniu 1991 roku. Jest drugą po Jednolitym Akcie Europejskim gruntowną reformą traktatów założycielskich Wspólnot Europejskich.
Ratyfikacja Traktatu o Unii Europejskiej spotkała się już na wstępie z oporem wśród narodów, które miały w głosowaniu bezpośrednim (referendum) wyrazic swoją wolę przystąpienia do Unii. Negatywne wypowiedzenie się Duńczyków w referendum przeciwko ratyfikacji Traktatu z Maastricht (50,7 procent głosów przeciw i 49,3 procent za), spowodowało konieczność przyjęcia przez Radę Europejską pewnych ustępstw na rzecz Danii. Ponadto w okresie poprzedzającym powtórne referendum Unia wyasygnowała dodatkowe środki na propagandę prounijną w Danii. W powtórnie przeprowadzonym referendum Duńczycy zaakceptowali traktat (56,8 procent głosów za i 43,2 procent przeciw).
Celem traktatu było stworzenie podstaw do przekształcenia Wspólnot Europejskich w Unię Europejską. W myśl tych uregulowań Europejska Wspólnota Gospodarcza zmieniła nazwę na Wspólnota Europejska, a Traktat o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zmienił nazwę na Traktat o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej. Najważniejszym dokonaniem traktatu z Maastricht było zawarcie w nim uregulowań dotyczących unii politycznej. Faktycznie nadało to nowy wymiar europejskiej polityce zagranicznej - po raz pierwszy państwa członkowskie Wspólnot zobowiązały się prawnie do prowadzenia Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.
Rozszerzono także zakres działania Wspólnot o nowe sektory: przemysł, sieci transeuropejskie, ochronę konsumenta, edukację, szkolenie zawodowe i młodzież, ochronę zdrowia i kulturę oraz uzupełnienie istniejących postanowień o nowe dyspozycje dotyczące polityki społecznej i współpracy w zakresie rozwoju oraz ochrony środowiska. a także współpracy w Zacieśniono także współpracę w zakresie polityki sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Wzmocniono prerogatywy Parlamentu Europejskiego miedzy innymi przez wprowadzenie procedury współdecydowania umożliwiającej mu zawetowanie decyzji Rady Unii Europejskiej oraz zwiększenie liczby przypadków, w których wymagana jest zgoda PE na podjęcie przez nią decyzji, umożliwienie PE udziału w mianowaniu członków Komisji Europejskiej oraz w zawieraniu umów międzynarodowych. Wprowadzono również obywatelstwo Unii Europejskiej, które stanowiło istotny krok w kierunku "upaństwowienia" Wspólnot.
Świadomość konieczności dalszego reformowania polityki europejskiej i realizacji Unii Europejskiej spowodowała zapis o możliwości jego rewizji w ramach kolejnej konferencji międzyrządowej - tyle oficjalna propaganda unijna. Faktycznie, umieszczoną w nim taką klauzulę ze względu na możliwość oporu ze strony społeczeństw państw, których rządy podpisały Traktat. Wobec braku spodziewanego sprzeciwu nastąpiły kolejne modyfikacje Traktatu z Maastricht, jako bardzo ogólnikowego i w rzeczywistości dającego duże możliwości samodzielnego podejmowania decyzji przez poszczególne państwa zwłaszcza w zakresie polityki wewnętrznej. Poza tym w większości państw Unii zapis ten faktycznie ograniczył gremium decyzyjne, które ratyfikowałoby taką umowę jedynie do rządów, lub parlamentów państw członkowskich. To z kolei umożliwia ratyfikację nawet najbardziej szkodliwych dla żywotnych interesów narodowych traktatów i umów.17 czerwca 1997 roku przyjęto Traktat amsterdamski, w znacznym stopniu modyfikujący poprzednie regulacje. Dalszym zmianom uległy one w ramach kolejnego traktatu, którego projekt, z uwagi na perspektywę rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Europy Środkowowschodniej, został przyjęty na szczycie w Nicei w grudniu 2000
Historia
Traktat o Unii Europejskiej/traktat z Maastricht (Treaty on European Union)
- by redakcja UCZNIAK.COM
- PRACA: PRZED SPRAWDZENIEM
- DOSTĘP: DARMOWY
- CZYTANE: 2872 razy
PRZEDMIOTY
Analiza wierszy
Antyk
Barok
Biografie
Biologia
Charakterystyki
Chemia
EGZAMIN GIMNAZJALNY
EGZAMIN MATURALNY
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
EGZAMINY ZAWODOWE
Ekologia
Ekonomia
Filozofia
Fizyka
Geografia
Historia
Informatyka
Język angielski
Język niemiecki
Język polski
Język rosyjski
Języki obce
Marketing
Matematyka
MATURA 2023
Mechanika
Motywy literackie
Młoda Polska
NEWSY
Oświecenie
Pozytywizm
Prawo
Przedsiębiorczość
Religia
Renesans
Romantyzm
Średniowiecze
Streszczenia
WOS
Współczesność
XX lecie