NEWSY

Jak rozpocząć karierę zawodową na studiach?



Studia to nie tylko najlepszy czas na zawieranie znajomości i zabawę, ale także na zaplanowanie swojej przyszłej kariery zawodowej. Okres spędzony na uczelni warto wykorzystać co najmniej na kilka sposobów. Po pierwsze, do zdobycia wiedzy i rozwinięcia kompetencji takich jak umiejętność pracy w grupie i kreatywność. Po drugie, do zebrania pierwszych doświadczeń, dzięki którym w rubryczce „doświadczenie zawodowe” w CV pojawią się atrakcyjne dla pracodawcy punkty.

Działalność w kołach naukowych, samorządzie i organizacjach studenckich

Wcale nie trzeba opuszczać murów uczelni, żeby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Dla pracodawcy równie cenną informacją jest fakt działalności potencjalnego pracownika w samorządzie studenckim oraz funkcjonujących z ramienia uczelni organizacji studenckich i kół naukowych. Choć nie wiąże się to z żadnymi korzyściami finansowymi, w przyszłości ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim bycie członkiem organizacji studenckich daje możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju targach edukacyjnych i konferencjach naukowych, gdzie można dowiedzieć się nie tylko czegoś nowego na temat uwielbianej dziedziny, ale także nawiązać znajomości z interesującymi ludźmi.

Pierwsza praca

Przerwy międzysemestralne oraz dłuższe niż w szkole średniej wakacje warto poświęcić na pierwszą pracę. Nawet miesiąc nad morzem spędzony na recepcji w hotelu będzie cennym elementem CV absolwenta studiów. Przy okazji można nieco podreperować swój budżet i odciążyć rodziców finansowo, a także zdobyć pierwsze szlify w pracy z klientem oraz nauczyć się prawidłowej organizacji czasu. Gdzie szukać pracy sezonowej lub dorywczej? Niezwykle przyjazne studentom są agencje pracy, np. GPPeople, które oferują pracę nie tylko na cały etat. Dzięki temu studenci mają szanse znaleźć zatrudnienie pozwalające pogodzić  zarobek z innymi obowiązkami i zajęciami. Agencje pracy potrzebują głównie pracowników produkcji oraz małej gastronomii, ale coraz więcej z nich prowadzi też rekrutacje na stanowiska administracyjne i biurowe. 

Praktyki

Wiesz, że w przyszłym roku czekają Cię praktyki i już myślisz jak się z nich wymiksować? A może chcesz złożyć swoje podanie do opiekuna praktyk, który nie jest zbyt skrupulatny w ich rozliczaniu? Zastanów się dwa razy! Praktyki, nawet te zaledwie kilkugodzinne, mogą odegrać kluczową rolę. Podobnie jak w przypadku działalności w kołach naukowych nie otrzymuje się za nie wynagrodzenia. Niemniej jednak przebywając wśród osób na co dzień pracujących w branży, można dowiedzieć się więcej na temat wszelkich nowinek i planów, a także tendencji. To też doskonała okazja do poznania środowiska od wewnątrz i dowiedzenia się, jakie umiejętności i cechy są najbardziej pożądane przez pracodawców.