A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Uczniak.COM

Szukaj ściąg i wypracowańNajbardziej wyjątkowe rzeki świataWielu osobom rzeka nie kojarzy się z czymś wyjątkowym, a znacznie większe walory estetyczne przejawiają zupełnie inne cuda natury. Jednak warto mieć świadomość, że na świecie znajduje się całe mnóstwo rzek, które zachwycają pięknem nawet najbardziej wymagających podróżników. Część z nich miała udział w rozwoju wielkich cywilizacji, natomiast inne potrafiły stać się obiektami kultu.

Przedstawienie charakterystyki każdej z nich jest zadaniem niemalże niewykonalnym, ale można pokrótce przybliżyć kilka najistotniejszych.

Rozmiar nie ma znaczenia

Nie ulega wątpliwości, że największe rzeki świata, czyli Nil oraz Amazonka, również urzekają swym ogromem oraz majestatem, jednak ich walory zna większość ludzi. Natura obdarowała ludzkość wieloma znacznie mniejszymi rzekami, które posiadają absolutnie unikalne cechy i z pewnością warto skoncentrować się przede wszystkim na takowych.

Wędrówkę po najbardziej niezwykłych rzekach świata warto rozpocząć na Alasce, gdyż to właśnie tam znajduje się rzeka Kenai. Jest to swoisty raj dla wszystkich miłośników wędkarstwa, bowiem rzeka wręcz obfituje w łososie. Największym atutem Kenai jest jednak jej położenie – przebiega ona przez półwysep o tej samej nazwie, a spływ kajakowy to perspektywa ujrzenia niepowtarzalnego krajobrazu, który składa się między innymi z fiordów, lodowców czy szczytów górskich. Kenai to także wyjątkowa flora i fauna, zachwycająca każdego wielbiciela przyrody.

Caño Cristales przez wielu uważana jest za jedną z absolutnie najpiękniejszych i najbardziej zjawiskowych rzek na świecie. Wynika to w głównej mierze z faktu, że pomiędzy porą deszczową, a suchą, czyli najczęściej w okresie od września do listopada, trwa intensywny rozkwit mchów i glonów, nadających Caño Cristales niepowtarzalny kolor. Wyjątkowa rzeźba terenu, wyróżniająca się choćby wodospadami i kaskadami, a także wspaniała gra czerwieni, żółci, zieleni czy błękitu tworzą widok, którego długo się nie zapomina.

Choć celowo pominęliśmy wizytę w okolicach Nilu czy Amazonki, nie sposób nie wymienić trzeciej największej rzeki świata, czyli Jangcy. Źródło znajdujące się w górach Tybetu, około 6300 km niepowtarzalnych pejzażów, bliskość potężnych pasm górskich oraz wiele innych elementów składających się na ten magiczny krajobraz czyni z niej obowiązkowy cel wizyty dla każdego podróżnika.

Dunaj to rzeka wyjątkowa przede wszystkim ze względu na swe położenie, bowiem przepływa przez wiele historycznych miast i europejskich stolic, spośród których można wyróżnić choćby Wiedeń, Budapeszt, Bratysławę czy Belgrad. Niezwykły klimat, bezpośrednie położenie wspaniałych zabytków, fantastyczny klimat i mnogość krajobrazów często goszczących na pocztówkach sprawiają, że Dunaj jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na terenie Starego Kontynentu.

Zambezi, czyli czwarta najdłuższa rzeka w Afryce, kojarzona jest głównie z powodu faktu, że w środkowym biegu tworzy kilka wodospadów, z Wodospadem Wiktorii na czele. Ten cud natury jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Czarnym Lądzie. Zambezi to również inne atrakcje turystyczne – rafting, pływanie łódką czy obcowanie z wyjątkową florą oraz fauną.

Neretwa przepływa przez Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację i należy do zdecydowanie najczystszych rzek na Starym Kontynencie. Źródła Neretwy należy szukać w Górach Dynarskich, a najbardziej charakterystyczny jest jej szmaragdowy kolor wody. Rzekę okalają malownicze krajobrazy, a dość interesującą ciekawostką jest fakt, że, zgodnie z tradycją, do Neretwy skaczą młodzieńcy pragnący udowodnić swą męskość.

Każda rzeka ma niepowtarzalny charakter

Ten dość subiektywny ranking najpiękniejszych i najbardziej unikalnych rzek mógłby wyglądać zupełnie inaczej, bowiem wiele rzek na całym świecie ma w sobie coś niepowtarzalnego. Rzeki są jednak często niedoceniane przez turystów i podróżników, a przecież ich piękno potrafi urzekać i zachwycać.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji RzekiŚwiata.pl .ZOBACZ TAKŻE

skomentuj to