POPULARNE
Biologia
Słuch i równowaga
- by redakcja UCZNIAK.COM
- PRACA: PRZED SPRAWDZENIEM
- DOSTĘP: DARMOWY
- CZYTANE: 5291 razy
W uchu znajdują się 2 narządy zmysłów:
Słuchu: ucho zewn, środkowe, ślimak ucha wewn
Równowagi: przewody półkoliste, łagiewka i woreczek
Receptory w przewodach półkolistych pobudzane są przez przyspieszenie kątowe
Receptory łagiewki pobudzane są przez przyspieszenie liniowe w kierunku poziomym
Receptory woreczka pobudzane są przez przyspieszenie liniowe w kierunku pionowym
Receptory- komórki zmysłowe włoskowate, jest ich 6 grup po 1 w łagiewce, woreczku i ślimaku oraz 3 w bańkach przewodów półkolistych ( boczny, tylny, górny)
Ucho wewnętrzne- błędnik skł się z 2 części przy czy jedna część znajduje się wewnątrz drugiej. Błędnik kostny- zespół kanałów w kości skroniowej wewnątrz nich błędnik błoniasty otoczony przychłonką, wypełniony śródchłonką.
Ślimak – część ślimakowa błędnika jest rurką spiralną (długości u człowieka około35mmi ma 2ž skrętu). Błona podstawna i przedsionkowa dzielą ślimaka na 3 komory(schody ślimaka).
Narząd ślimakowy (Cortiego) położony jest na błonie podstawnej i zawiera komórki zmysłowe włoskowate błędnika ( słuchowe komórki receptorowe) wypustki tych komórek przebijają błonę siatkowatą, narządu spiralnego, podpieranej przez komórki filarów pomiędzy nimi znajduje się tunel narządu spiralnego. Komórki zmysłowe włoskowate ułożone są w 4 szeregach, 3 po stronie zewn i 1 po str wewn tunelu ślimakowatego. Ślimakowatego ślimaku u człowieka jest 20000 komórek zmysłowych włoskowatych zewn i 3500- komórek zmysłowych włoskowatych wewn. Komórki zmysłowe włoskowate pokrywa błona , w której osadzone są zakończenia włosków komórek włoskowatych zewn. Wokół części podstawnych komórek zmysłowych włoskowatych rozgałęziają się wypustki neuronów aferentnych, których ciałka zlokalizowane są w zwoju spiralnym ślimaka wewnątrz wrzecionka. 90%-95% neuronów aferentnych unerwia komórki zmysłowe włoskowate wewnętrzne. Włókna eferentne znajdują się w ślimakowej części nerwu przedsionkowo-ślimakowatego kończą się na komórkach zmysłowych włoskowatych zewnętrznych. Aksony komórek nerwowych unerwiających komórki zmysłowe włoskowate kończą się w grzbietowym i brzusznym jądrze ślimakowatym w rdzeniu przedłużonym. Aksony przewodzą impulsy słuchowe z jąder ślimaka do wzgórków dolnych blaszki pokrywy w korze słuchowej. Informacje z obu uszu zbierane są górnej oliwce. Pierwotna kora słuchowa (pole 41 wg Brodmana) umiejscowiona jest w górnej części płata skroniowego. Słuchowe pola kojarzeniowe sąsiadują z pierwotnym polem słuchowym i rozciągają się szeroko, zachodząc na wyspę. Pęczek oliwkowo-ślimakowy( włókna eferentne) biegną w ślimakowych częściach nerwu przedsionkowo-ślimakowatego i kończą się wokół komórek zmysłowych włoskowatych zewn w narządzie ślimakowym.
Przewody półkoliste; komórkami receptorowymi są grzebienie umieszczone w bańce każdego przewodu półkolistego. Grzebień skł się z komórek zmysłowych włoskowatych i zrębowych pokrytych osklepkiem, który zamyka bańkę na zasadzie drzwi wahadłowych.
Łagiewka i woreczek błędnika; na dnie łagiewki znajduje się narząd otolitowy (plamka otolitów) druga plamka znajduje się w ścianie bocznej woreczka. W plamkach znajdują się komórki podporowe i komórki zmysłowe włoskowate pokryte błoną kamyczkową (otolitową) w niej osadzone są kamyczki błędnikowe zbudowane z węglanu wapnia ( u człowieka mają długość 3-19μm). Wypustki komórek zmysłowych włoskowatych są przytwierdzone do błony kamyczkowatej. Włókna nerwowe z komórek włoskowatych łącza się z włóknami nerwowymi grzebienia w nerwie przedsionkowo-ślimakowatym. W zwoju przedsionkowym zlokalizowane są ciała 19000 komórek nerwowych zaopatrujących grzebienie i plamki. Każda część przedsionkowa nerwu przedsionkowo-ślimakowatego kończy się przedsionkowych 4 jądrach przedsionkowych mostu oraz w korze kłaczka móżdżku. Wypustki II neuronów czuciowych biegną do rdzenia kręgowego i śródmózgowia.
Budowa komórki zmysłowej włoskowatej ucha wewn ; wszystkie zbudowane są jednakowo, osadzone są wśród innych komórek nabłonka( zrębowych i podporowych). Część podstawna pozostaje w ścisłym kontakcie z włóknami nerwowymi aferentnymi, ze szczytu wystaje 30-150 cylindrycznych wypustek lub włosków, kinocylium (o budowie rzęski 9+1mikrotubule) wystaje ponad inne (u dorosłych ssaków nie występuje) pozostałe wypustki to sterocylie o rdzeniu z równoległych włókien aktyny, wypustki to w kierunku do kinocylium zwiększają swoją wysokość. Potencjał elektryczny błony komórkowej komórki zmysłowej włoskowatej wynosi około 60mV potencjał zmniejsza się do 50mV gdy stereocylia popchnięte są w kierunku kinocylium , gdy wychylenie stereocyliów jest w przeciwnym kierunku to komórka ulega hiperpolaryzacji. W ten sposób wypustki stanowią mechanizm generujący zmiany w potencjale błonowym. Wypustki komórek zmysłowych włoskowatych wystają do śródchłonki a ich części podstawne kąpią się w przychłonce. Śródchłonka wytwarzana przez prążek naczyniowy ma duże stężenie jonów K+ a małe stężenie jonów Na+. Przewód ślimakowy ma względny potencjał dodatni w stosunku do schodów przedsionka i schodów błędnika. W częściach szczytowych stereocyli istnieją kanały kationowe o Ř 0,7nm jeśli stereocylie przechylają się do kinocylium zwiększa się czas otwarcia tych kanałów i d komórek włoskowatych wchodzą jony K+ wywołując depolaryzację.
Dźwięk to wrażenie wywołane przez podłużne drgania cząsteczek środowiska zewn , ruchy cząsteczek wywołują zmiany ciśnienia na błonie bębenkowej , ruch takie to fale akustyczne; głośność dźwięku związana jest z amplitudą , a wysokość z częstotliwościa. Amplituda fali- maksimum ciśnienia na powierzchni błony bębenkowej, skala wartości względnych, logarytmiczna- skala w decybelach; 0 decybeli- natężenie takiego dźwięku, którego wartość równa się natężeniu dźwięku wzorcowego; 0-140 decybeli zakres od ciśnienia progowego do ciśnienia potencjalnie uszkadzającego.
Głuchota przewodzeniowa- wywołana uszkodzeniem aparatu przewodzącego ucha zewn i środkowego
Głuchota odbiorcza- po uszkodzeniu komórek zmysłowych włoskowatych lub dróg nerwowych.
Audiometrem mierzy się próg słyszenia, czyli ostrość słyszenia
Przyspieszenie kątowe w płaszczyźnie danego przewodu półkolistego powoduje pobudzenie jego grzebienia śródchłonka przemieszcza się w kierunku przeciwnym do ruch obrotowego płyn popycha i odkształca osklepek. Po ustaniu ruchu obrotowego opóźnienie kątowe powoduje przemieszczenie śródchłonki w kierunku zgodnym z obrotami a oskpepek wygina się w kierunku przeciwnym niż podczas przyspieszenia kątowego, po 25-30 sekundach oskpepek wraca do pozycji prawidłowej przyśrodkowej. Drogi zstępujące z jąder przedsionkowych rdzenia kręgowego przewodzą impulsację przede wszystkim oddziałującą na regulację postawy ciała. Połączenia wstępujące jąder przedsionkowych z jądrami nerwów czaszkowych związane są z ruchami gałek ocznych.
Oczopląs- charakterystyczny ruch gałek ocznych występujący na końcu i początku ruchu obrotowego jest to odruch, który utrzymuje fiksację wzrokową na punktach nieruchomych w trakcie ruchu obrotowego. Odruch przedsionkowo-oczny; komponent wolny – zapoczątkowany jest poprzez impuls z błędnika, komponent szybki- inicjowany jest w pniu mózgu, określa kierunek ruchu gałek ocznych w czasie ruchu obrotowego kierunek komponentu szybkiego jest zgodny z kierunkiem ruchu obrotowego a po ustaniu tego ruch jest przeciwny. Najczęściej występuje oczopląs poziomy, przy pochyleniu głowy w bok pionowy a w dół obrotowy.
Na przyspieszenie liniowe reagują plamki łagiewki( poziom) i woreczka( pion), otolity mają większy ciężar niż śródchłonka i przyspieszenie liniowe przemieszcza je w kierunku przeciwnym niż przyspieszenie, odkształcając włoski komórek zmysłowych włoskowatych, co generuje wyładowania w włóknach nerwowych. Większość odpowiedzi na podrażnienie plamek ma charakter odruchowy, część impulsów z przedsionków biegnie do kory mózgu. Impulsy te są odpowiedzialne za świadomą percepcję ruchu i dostarczają informacji niezbędnych do orientacji przestrzennej.
Przyspieszenie liniowe nie odkształca osklepka i dlatego nie pobudza grzebienia.
PRZEDMIOTY
Analiza wierszy
Antyk
Barok
Biografie
Biologia
Charakterystyki
Chemia
EGZAMIN GIMNAZJALNY
EGZAMIN MATURALNY
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
EGZAMINY ZAWODOWE
Ekologia
Ekonomia
Filozofia
Fizyka
Geografia
Historia
Informatyka
Język angielski
Język niemiecki
Język polski
Język rosyjski
Języki obce
Marketing
Matematyka
MATURA 2023
Mechanika
Motywy literackie
Młoda Polska
NEWSY
Oświecenie
Pozytywizm
Prawo
Przedsiębiorczość
Religia
Renesans
Romantyzm
Średniowiecze
Streszczenia
WOS
Współczesność
XX lecie