Bocian czarny. Jest okazałym ptakiem z rzędu brodzących. Długość ciała do 88 cm, rozpiętość skrzydeł do 190 cm, ciężar ciała ok. 3 kg. Upierzenie samca i samicy jest jednakowe, czarne z metalicznym purpurowo-zielonym połyskiem. Pierś i brzuch białe, nogi i dziób czerwone. W przeciwieństwie do bociana białego unika osiedli ludzkich, jak również pól i otwartych przestrzeni. Najcześciej można go spotkać na rozległych, podmokłych terenach i cichych lasach. Unika spotkań z bocianem białym, który go prześladuje. Swoją ostrożność i płochliwość zachowuje również wobec człowieka, co utrudnia obserwacje i badania. Żywi się przede wszystkim rybami i zaskrońcami, które łowi głównie w strumykach i rozlewiskach. Jest ptakiem niemym; w okresie godowym nie klekoce, a jedynie kłapie dziobem. Gniazda zakłada wysoko na drzewach liściastych. Jest do nich bardzo przywiązany i co roku wraca na to samo miejsce. Występuje w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, a nawet w południowej Szwecji. Jego zasięg rozszerza się na Azję Mniejszą, Środkową, a częściowo Wschodnią. Zimuje w środkowych i południowych okolicach Afryki oraz w Indiach. Do Polski przylatuje w III-IV, odlatuje w VIII-X.
Łabędź krzykliwy. Ptak wodny z rzędu blaszkodziobych. Długość ciała 152 cm, waga 7-12 kg. Jak łabędź niemy, ale dziób żółty, częściowo czarny, bez narośli; szyja jeszcze dłuższa trzymana prosto. Żadnego wyraźnego odgłosu podczas lotu. Samica tak jak samiec. Występuje w północnej tundrze i tajdze; zimą regularnie na wybrzeżu Morza Północnego, niekiedy na Bałtyku. Jego pokarm stanowią rośliny podwodne, młode zasiewy zbóż, trawy. Buduje gniazdo naziemne.
Warzęcha. Ptak z rodziny ibisów. Długość ciała 86 cm, waga 2000 g. Biały ptak wielkości czapli siwej; długi, czarny, łyżkowaty dziób z żółtym czubkiem; żółta przepaska na piersi; w okresie godowym na karku pęk żółtawych piór. Samica tak jak samiec. Szukając karmy filtruje wodę wahadłowymi ruchami głowy; lot w szyku. Szyja w locie wyciągnięta, nieco zgięta. W Europie środkowej występuje od kwietnia do września. Zamieszkuje rozległe mokradła z płytkimi zbiornikami wodnymi i trzcinami. Gniazduje koloniami. Gniazdo zazwyczaj w trzcinach. Jej pokarm stanowią małe ryby, małże, ślimaki, kijanki, owady wodne.
Biologia
Bocian czarny, łabędź krzykliwy, Warzęcha
- by redakcja UCZNIAK.COM
- PRACA: PRZED SPRAWDZENIEM
- DOSTĘP: DARMOWY
- CZYTANE: 3529 razy
PRZEDMIOTY
Analiza wierszy
Antyk
Barok
Biografie
Biologia
Charakterystyki
Chemia
EGZAMIN GIMNAZJALNY
EGZAMIN MATURALNY
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
EGZAMINY ZAWODOWE
Ekologia
Ekonomia
Filozofia
Fizyka
Geografia
Historia
Informatyka
Język angielski
Język niemiecki
Język polski
Język rosyjski
Języki obce
Marketing
Matematyka
MATURA 2023
Mechanika
Motywy literackie
Młoda Polska
NEWSY
Oświecenie
Pozytywizm
Prawo
Przedsiębiorczość
Religia
Renesans
Romantyzm
Średniowiecze
Streszczenia
WOS
Współczesność
XX lecie