NEWSY

Matura ustna 2023 - co warto zrobić przed egzaminem?Wielu nastolatków już w maju będzie musiało przejść jeden z ważniejszych egzaminów w ich dorosłym życiu, który podsumuje ich dotychczasowe lata nauki. Dla jednych, lubiących wyzwania, będzie to ważna lekcja, a dla drugich znów - powód ogromnego stresu. Matura to egzamin dojrzałości, który czeka na każdego ucznia liceum i technikum. O ile część pisemna często nie przynosi tak ogromnego stresu, o tyle egzamin ustny dla wielu młodych okazuje się zmorą. Jednak chcąc zaoszczędzić wam niepotrzebnego stresu, zdradzimy wam jak przygotować się do nowego formatu matury ustnej. Szczególnie pomogą nam w tym pytania jawne, które zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Jak uczyć się do matury?

Najważniejsza jest systematyczna nauka, która może okazać się kluczem do osiągnięcia sukcesu. To właśnie narzucanie na siebie zbyt dużej ilości materiału w jednym czasie, może spowodować problemy z zapamiętywaniem i koncentracją. Przygotowując się do matury ustanej z języka polskiego, warto skupić się na zakresie książek i tekstów, które zostały oznaczone jako obowiązkowe. W tym roku po raz pierwszy mamy do czynienia ze zmodyfikowaną wersją egzaminu ustnego, opartego na puli pytań. Najbardziej efektywna jest nauka z pytań jawnych na maturę ustną 2023 i 2024, co pozwoli nam przygotować się na wiele możliwości.

Choć to niepopularne, to równie ważnym elementem będzie zapoznanie się z regulaminem egzaminu maturalnego 2023 i obowiązującymi na niego zagadnieniami. Pozwoli to zaoszczędzić dodatkowego stresu podczas wielkiego dla maturzysty wydarzenia. Ustany egzamin maturalny jest o tyle specyficzną formą, że podchodząc do niego, mamy bezpośredni kontakt z osobą egzaminująca. Jest to nerwowa sytuacja, szczególnie dla osób introwertycznych oraz tych, którzy mają problemy z otwieraniem się. W tej sytuacji doskonale może pomóc ci ta metoda. Zapytaj osób ze starszych roczników, bądź znajdź odpowiedź w internecie na temat tego, jak przebiega matura ustna z języka polskiego. Następnie opracuj pytania jawne matura, po czym wyobrażając sobie, że masz przed sobą egzaminatora, przedstawiaj swoją prezentację. Pozwoli ci to na obycie się z nadchodzącym wydarzeniem, a także pozbycie się stresu, który może nadejść podczas wystąpienia.

Nie da się ukryć, że podczas matury ustnej z języka polskiego, duże znaczenie odgrywać może zasób naszego słownictwa oraz płynność posługiwania się nim. Obycie się z literaturą, pozwoli ci na zredukowanie problemu jąkania się oraz na precyzyjniejsze konstruowanie zdań. Czytanie książek wzbogaca nasze zasoby o nowe słownictwo, które może maturzysta może wykorzystać podczas prezentacji.

Ostatnim elementem o którym warto wspomnieć, jest poszerzanie swojej wiedzy za pomocą z internetu. Obecnie to źródło jest najczęściej używaną formą do nauki. Młodzi ludzie często chętniej korzystają z internetu, aniżeli z książek czy słowników. Warto zaznaczyć, że internet stale się rozwija, jednak wiedzy należy szukać na portalach naukowych, po to, by mieć pewność, że jest ona sprawdzona. Przed maturą szczególnie warto powtórzyć sobie wszystkie najpopularniejsze lektury - warto sięgnąć np. po streszczenie Kordiana czy Lalki Bolesława Prusa.

Odpowiednie mentalne przygotowanie się do ustanego egzaminu dojrzałości w połączeniu z opracowaniem odpowiedzi na pytania jawne matura pozwoli osiągnąć najlepsze rezultaty. Zastosuj powyższe rady, które dla Ciebie przygotowaliśmy, a matura ustna 2023 nie będzie ci straszna.