NEWSY

Najważniejsze języki, które warto szlifować w 2016r.



O edukację językową warto zadbać na każdym etapie życia, zwłaszcza wkraczając w życie dorosłe, na rynek pracy. Nie sztuka jest się uczyć języków, warto wiedzieć jakich jest najkorzystniej się uczyć. Mimo upływu lat wciąż numerem jeden jest język angielski. To właśnie angielskiego warto jest się uczyć i szkolić go osiągając coraz wyższy poziom zaawansowania i znajomość biegłą w posługiwaniu się językiem i komunikacji. W języku angielskim dostępne są rozmaite publikacje, artykuły i rozliczne serwisy www praktycznie na każdy temat. To okno na świat, bowiem nie tylko możemy się uczyć korzystając z angielskiego ale też zyskać znajomych z całego świata. Życie towarzyskie dzięki znajomości angielskiego może być bogatsze. Co więcej język angielski jest kluczową kompetencją na rynku pracy. Trudno jest znaleźć pracę bez znajomości języków obcych, a angielski jest językiem podstawowym.

I coraz częściej zrównywany z językiem ojczystym. W zależności od tego na jakim stanowisku chcemy pracować i w jakiej branży podstawowa znajomość angielskiego może nie wystarczyć. Warto zatem doskonalić znajomość przez całe życie poznając nowe słownictwo, które znacząco poprawia płynność wypowiedzi. Poza kwestią uniwersalności języka angielskiego warto zauważyć iż krajów europejskich, w jakich angielski jest językiem urzędowym jest co najmniej kilka, dodatkowo znając angielski możemy wyjechać również do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii a nawet na Filipiny, nie tylko turystycznie ale i zawodowo. Ciekawostka dotycząca popularności angielskiego na świecie jest fakt, iż ponad połowa wszystkich serwisów www funkcjonujących w sieci jest anglojęzyczna.

Alternatywą dla angielskiego jest na polskim rynku język niemiecki.

W Polsce jest on szczególnie popularny z uwagi na pobliskie sąsiedztwo z Niemcami. Popularna emigracja zarobkowa do Niemiec pozwala na zyskanie lepiej płatne pracy po drugiej stronie granicy. Jeśli znam niemiecki nie zawsze musimy wyjeżdżać, ale chcąc podjąć pracę w firmach z niemieckim kapitałem w Polsce również jest on niezbędną umiejętnością, a nawet jeśli nie jest wymagany to jest dużym atutem. Bez wątpienia niemiecki jest jednym z najważniejszych języków w Europie i na świecie. Jego potęga wynika z liczby ludności Niemców i Austriaków bo w tych krajach jest to język urzędowy. W języku niemieckim zwykle są tłumaczone przewodniki, informacje logistyczne, a także z łatwością niemal wszędzie można spotkać kogoś kto mówi po niemiecku. Tym samym warto jest znać niemiecki. Warto też pamiętać iż w języku niemieckim wydaje się najwięcej publikacji naukowych. Planując naukę na uczelni w Niemczech bezwzględnie należy opanować język niemiecki co najmniej na poziomie dobrym. Znajomość ta jest wymagana jako warunek konieczny przez uczelnie niemieckie jak i sprawdzana w praktyce. Bardzo często niemiecki jest drugim z języków, jakich się uczymy, a z racji tego że z dnia na dzień wymaga się od nas znajomości coraz większej ilości języków, a dwa języki zaczynają być standardem.

Prócz anielskiego i niemieckiego wartym zainteresowania językiem jest rosyjski.

Co prawda nie dla wszystkich jest on atrakcyjny, to w kontekście handlu i gospodarki, przyszłe pracy może okazać się bardzo przydatną i praktyczną umiejętnością. Rosja mimo iż nie należy do Unii Europejskiej to geograficznie leży w Europie, przynajmniej duża jej część, co za tym idzie język rosyjski jest jednym z głównych języków na starym kontynencie.

Językiem godnym uwagi jest także francuski oraz hiszpański.

O ile francuski to język dyplomacji i sztuki, to hiszpański ma walory praktyczne, codzienne z uwagi na to, ze w języku hiszpańskim mówi znaczna część ludności Ameryki, nie tylko Południowej ale i Północnej. W języku hiszpańskim podobnie jak angielskim możemy spotkać niemal wszędzie kogoś kto posługuje się hiszpańskim. Także w sieci nie brakuje serwisów www i publikacji hiszpańskojęzycznych. Mimo zdecydowanie mniejszej roli francuskiego jest to język chętnie uczony w Europie. Jest on o tyle specyficzny iż znając francuski i będąc we Francji lub mając styczności z Francuzami możemy liczyć na przychylne spojrzenie z racji znajomości języka. To duży plus na francuskim rynku pracy. Francuzi cienia tych, którzy posługują się ich językiem, chętnie go uczą obcokrajowców i w pierwszej kolejności w towarzystwie międzynarodowym sięgają po francuski marginalizując angielski.

W ostatnich latach zarysowuje się trend do nauki jeżyków rzadkich i niszowych, na co pozwala internet. W tym kontekście warto jest sięgać po języki pożądane, jakie są poszukiwane przez pracodawców. Nie mając konkurencji, będąc jednym z zaledwie kilkuset osób w kraju mówiących po węgiersku czy japońsku możemy przebierać w ofertach pracy. Warto jest zatem uczyć się nietypowych i niepopularnych języków nie tylko w ramach hobby, bowiem może się okazać zupełnie przypadkiem iż nasza znajomość estońskiego będzie naszym przeważającym atutem. Różnorodność języków jest ważna. Co prawda nie warto jest stawiać wszystkiego na jedną kartę i poświęcić się na naukę słowackiego nie znają ani angielskiego ani niemieckiego, jednak znając co najmniej angielski warto jest wzbogacić swą wiedzę o znajomość języka mniej popularnego - podaje Preply, platforma oferujaca m.in. korepetycje - niemiecki (Poznań) jak i wszelkie inne języki obce w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach.

Podejmując naukę należy wiedzieć, iż nie zawsze od razu wymagana jest biegła znajomość języka, najczęściej wystarczy komunikatywna. Tym sposobem możemy nauczyć się języka w kilka tygodni a i z łatwością poszerzać ilość języków, jakimi posługujemy się właśnie na poziomie komunikatywnym. Z czasem można doskonalić te języki z jakich korzystamy i na jakich nam zależy, które okazują się ważne. Planując naukę warto patrzeć w szerszej perspektywie. To co jest modne i potrzebne dziś, języki ważne na chwile obecną niekoniecznie będą istotne za lat kilka. To ważna informacja jaka należy poddać analizie.

Podsumowując rok 2016 to kontynuacja trendów znanych nam doskonale z poprzednich lat. Nie ma się co spodziewać zmian, aczkolwiek powoli wraz z kryzysem migracyjnym na rynek wkracza arabski. Jego popularność wzrasta, aczkolwiek to bardziej przelotna moda niżeli trend długofalowy podparty solidnymi powodami. Wciąż liderem jest angielski, chociaż ogromne braki odnotowują pracodawcy poszukujący pracowników z językiem chińskim. Mandaryńskim posługuje się niewielu Europejczyków a i nauka chińskiego nie jest popularna, w dodatku jest trudna. Co za tym idzie warto jest rozważyć podjęcie nauki właśnie tego języka. Korzystając z wielu możliwości tak korepetycji online jak i konwersacji z native speakerami, dostępu do mediów zagranicznych w sieci warto jest samodzielnie szkolić się w językach, czy to zaczynając od podstaw, czy też szlifując dotychczasową znajomość. Wiele blogów językowych pomaga w połączeniu hobby, rozrywki i nauki podając w ciekawy sposób praktyczną wiedzę językową. Czasem nauka przy okazji może okazać się doskonałym sposobem na efektywną naukę, warto jest zatem spróbować!

Polecamy też artykuł: Najbardziej popularne języki obce w 2016