NEWSY

Warsztaty naukowe dla dzieci - jak pomagają budować kreatywny i analityczny umysł?



Oferta zajęć dodatkowych dla dzieci jest obecnie naprawdę rozbudowana. Odbywają się w szkole, w instytucjach kultury, w siedzibach stowarzyszeń i fundacji, a także online lub z możliwością dojazdu do ucznia. Dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia – od zajęć sportowych z trenerami fitness, przez kursy językowe z native speakerami i najróżniejsze aktywności o charakterze artystycznym, aż po zagadnienia z zakresu nauki czy nawet biznesu. Paradoksalnie, wybór jest tym trudniejszy, im inteligentniejsze mamy dziecko – takie bowiem interesuje się wszystkim i trudno jest arbitralnie zawężać któryś z obszarów kosztem innego. Jeśli wśród pasji malucha znajduje się nauka, warto na pewno iść w tym kierunku – tak w środowisku szkolnym jak i w życiu codziennym przyda mu się bowiem zarówno zdobyta wiedza, jak i wykształcone instrumenty i mechanizmy poznawcze.

Nauka inna niż w szkole

Bardzo często maluch przekracza szkolne bramy pełen pasji. Niestety polski system edukacji ma wiele niedociągnięć. Należy do nich przede wszystkim brak zajęć praktycznych i indywidualnego podejścia do ucznia, wynikające nie z niechęci nauczycieli, ale z braku czasu i środków. A to może prowadzić do szybkiego zniechęcenia. Podczas zajęć dodatkowych problem zostaje wyeliminowany – edukatorzy poświęcają każdemu uczniowi tyle uwagi, ile potrzebuje, a na dodatek ma on możliwość samodzielnego wykonywania wielu czynności.

Zdobywanie wiedzy, korygowanie błędów

Dziecko z pasją naukową znajduje przyjemność w samodzielnym zdobywaniu wiedzy. Może się to jednak wiązać z błędami, jeśli informacji nie ma kto wytłumaczyć czy usystematyzować. Dlatego też zwłaszcza w pierwszych etapach nauczania, gdy mózg dopiero się kształtuje, warto oddać dziecko pod opiekę specjalistów w interesującej je dziedzinie. Sprawdź, jakie tematy zajęć są dostępne na https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/plany-zajec.

Przyczyny, skutki, korelacje

Młody umysł chłonie wiedzę, ale nie zawsze potrafi dobrze z niej korzystać. To dlatego nauczyciele szkół ponadpodstawowych często załamują ręce, zarzucając młodzieży brak operatywności – a tę trudno wynieść ze szkoły, koncentrującej się na wykładzie a nie na przykładzie. Warsztaty naukowe uczą dzieci analitycznego myślenia: dostrzegania zależności, przyczyn i skutków, ale także oddzielania korelacji od przyczynowości, co stanowi podstawę rzetelnego, naukowego podejścia do wszystkich zagadnień.

Obrona przed fake newsami

Ogromną bolączką współczesnego świata jest szum informacyjny. Spośród docierających wiadomości nawet dorosłym trudno jest wybrać te prawdziwe. Padamy ofiarami fake newsów czy pseudonauki. Mechanizmy obronne przed nimi trzeba wykształcać jak najwcześniej – później jest to o wiele trudniejsze. Warsztaty naukowe uczą nie tylko gromadzenia wiedzy, ale także oceny i wartościowania źródeł, co pomaga w wytworzeniu naturalnych mechanizmów obronnych przed fałszywymi informacjami i umożliwia człowiekowi posiadanie i argumentowanie własnych opinii.

Przygotowanie do studiów od przedszkola

Jeśli zależy ci, aby twoje dziecko zdobyło wykształcenie akademickie, warto je do niego przygotowywać już od przedszkola. To nie żart – chodzi nie o podawanie wiedzy, ale o wykształcanie nawyku i pasji do nauki, dzięki którym przyswajanie informacji przebiega znacznie łatwiej i sprawniej. Umysł stymulowany u kilkulatka okaże się o wiele sprawniejszy u młodego dorosłego.

Nie tylko z myślą o karierze naukowej

A jeśli twoje dziecko jednak nie zechce studiować? Warsztaty naukowe procentować będą nie tylko na uczelni, ale też w codziennym życiu. Elastyczny umysł łatwiej dostosuje się do warunków pracy a kreatywna osobowość umożliwi założenie własnego biznesu. Nawet doświadczane w trakcie eksperymentów porażki mają sens – przygotują bowiem młodego człowieka do skutecznego radzenia sobie z niepowodzeniami, które przecież każdego w życiu czekają.

Warsztaty naukowe stanowią korzyść dla ich uczestnika niezależnie od drogi życiowej, jaką następnie wybierze. Dotyczy to z resztą wszystkich zajęć dodatkowych. Maluch uczęszczający do szkółki piłkarskiej może zostać profesjonalnym sportowcem albo po prostu wyrobić sobie nawyk aktywności fizycznej. Dziecko po szkole muzycznej I stopnia może kontynuować kształcenie i trafić na wielkie sceny, albo po prostu grywać czasem ze znajomymi dla czystej przyjemności. Podobnie absolwent warsztatów naukowych, niezależnie od tego, czy zostanie noblistą w swojej dziedzinie, zdobędzie przede wszystkim zdolność krytycznego myślenia i zamiłowanie do poszerzania swojej wiedzy, procentujące w całym dorosłym życiu.