Geografia

Scharakteryzuj rozkład opadów i podaj czynniki, które wpływają na ten rozkład.

Opady powstają, gdy chmury są na tyle rozbudowane, że siła grawitacji przewyższa siły utrzymujące kropelki wody lub kryształki lodu w powietrzu. Do opadów zaliczamy: deszcz, śnieg, mżawkę, krupy i grady. Opady powstają najczęściej z chmur znajdujących się w dolnym piętrze - warstwowych, z chmur warstwowych piętra średniego oraz chmur kłębiastych (...)

Geografia

Omów czynniki wpływające na rozkład temperatury powietrza w troposferze. Wskaż miejsca o najmniejszej i największej temperaturze na kuli ziemskiej.

Temperatura powietrza zależy od: • sfery oświetlenia - ruch wirowy oraz ruch obiegowy (przy ruchu obiegowym wraz ze wzrostem szerokości geograficznej temperatura powietrza maleje, ponieważ taka sama wiązka promienia słonecznego musi ogrzewać większą ilość powietrza w wyższych szerokościach geograficznych). • rożne reagowanie lądów i mórz na promieniowanie słoneczne - lądy silniej odbierają, (...)

Geografia

Jakie są przyczyny występowania i istnienia pór roku w naszych szerokościach geograficznych?

Ruch obiegowy Ziemi jest bezpośrednią przyczyną istnienia pór roku. Ich powstanie zależne jest od różnych wysokości słońca, a przez to różnego ogrzewania Ziemi. Istotne znaczenie ma także czas ogrzewania powierzchni Ziemi, jako następstwo różnych długości dnia i nocy. Wszystkie te elementy są zależne od stałego nachylenia osi ziemskiej pod kątem (...)

Geografia

Wyjaśnij następstwa ruchu wirowego Ziemi.

Ruchem wirowym Ziemi nazywamy ruch Ziemi wokół własnej osi. Trwa on około 24h (23h i 54 min). Obrót odbywa się z zachodu na wschód ze stałą prędkością kątową i zmienną prędkością liniową (na równiku najszybciej, a. w okolicy biegunów najwolniej).Następstwa ruchu obiegowego: • następstwo dnia i nocy - zmiana rytmu życia (...)

Geografia

Cechy urbanizacyjne na świecie

pojęcie miasta – określa się za pomocą różnorakich kryteriów - kryteria prawno – administracyjne – miastem jest osada, która została uznana za miasto przez właściwy organ prawny (uzyskała prawa miejskie) - kryteria fizjonomiczne – wyróżniają miasta na podstawie cech zewnętrznych (typ zabudowy, architektura) - ekonomiczne – za podstawowy wyznacznik uznają (...)

 
Geografia

Co to jest klimat, z jakich elementów się składa? Omów czynniki klimatotwórcze.

Klimat jest to wieloletni, normalny dla danego obszaru przebieg stanów pogody. Ustalany jest na podstawie pomiarów przeprowadzanych przez 10 lat. Elementy klimatu: • temperatura powietrza • opady • wiatry, które są wypadkową rozkładu ciśnień zimą a latem . Czynniki meteorologiczne: • rozmieszczenie głównych wyżowych i niżowych ośrodków barycznych - rzutuje na kierunek wiatru, który zawsze wieje (...)

Geografia

Omów skład i podział atmosfery.

Atmosfera jest to powłoka gazowa Ziemi składająca się z azotu, który stanowi 78,09%, tlenu - 20,9% oraz z gazów szlachetnych, takich jak argon - 0,9%, hel, krypton, ksenon oraz tlenki azotu, siarki, węgla oraz ozon i aerozole (pyły przemysłowe, wulkaniczne i . roślinne). Podział atmosfery: • troposfera - przylega do powierzchni Ziemi (...)

Geografia

Przedstaw następstwa ruchu obiegowego Ziemi.

Ruch obiegowy Ziemi nazywamy ruch Ziemi po eliptycznej orbicie wokół Słońca. Oś ziemska nachylona jest pod kątem 66 stopni i 33 minut. Jeden obieg trwa 365 dni 5h i 48 minut, a co cztery lata 366 dni. Ruch ten jest podstawą konstrukcji kalendarza. Kierunek ruchu jest przeciwny do wskazówek zegara. Następstwa (...)

Geografia

Jakie są podstawowe kryteria klasyfikacji map?

Mapa jest obrazem Ziemi lub jej fragmentu wykonanym w określonym zmniejszeniu. Mapy są tworzone w oparciu o matematyczną konstrukcję, przedstawiającą treść dzięki zastosowaniu umownych znaków. Prawidłowo wykonana mapa powinna być dokładna, zwierać istotne treści stosowane do skali i być czytelna. Każda mapa jest, skonstruowana w określonej skali, którą należy rozumieć (...)

Geografia

Transport kolejowy i lotniczy w Polsce

Od wieków ludzkość przemieszczała się z miejsca na miejsce i prowadziła wymianę handlową. Przez stulecia odbywało się to w sposób prymitywny. Podróżowano pieszo lub przy użyciu zwierząt. Towary przewożono również głównie za pomocą zwierząt jucznych. Szybki rozwój nowoczesnego transportu nastąpił dopiero w XX wieku. Stopniowo wyodrębniły się jego główne rodzaje: (...)