Historia

Czy można było uniknąć rozbiorów Polski ?

Analizując sytuację Polski na przestrzeni lat mogę stwierdzić iż nie można było uniknąć rozbiorów Polski. Tereny Polski geograficznie leżą wokół wielu znaczących państw europejskich. Granica Polski dzielona była z takimi potęgami, mocarstwami jak Rosja czy Prusy. W „ towarzystwie” takich państw bardzo łatwo można było stracić ziemie, naród i kraj. (...)

Historia

Wydarzenia Wielkiej Rewolucji Francuskiej

W lutym 1789 roku zwołano obrady Zgromadzenia Notablów. Przedstawiono na nim niektóre pomysły władcy na odbudowanie państwa, które jednakże napotkały opór ze strony parlamentarzystów i szlachty. Król nakazał zamknąć wiec obrady, a ich przywódców aresztować. Wywołało to powszechne niezadowolenie. Najbardziej zbuntowała się arystokracja, do której dołączyli także przedstawiciele burżuazji. W (...)

Historia

Dlaczego doszło do holocaustu?

Holocaust, z języka greckiego oznacza holo-kautóo, czyli „spalam ofiarę w całości”. Określenie to stosuje się w szczególności do prześladowań i zagłady ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, przez władze III Rzeszy i jej sojuszników. Jest to zespół działań, stworzonych przez system nazistowski, mający unicestwić naród żydowski. Holocaust oznacza nie (...)

Historia

Legiony polskie we Włoszech

LEGIONY POLSKIE we Włoszech, Legiony Dąbrowskiego, oddziały pol. walczące u boku Francji i sprzymierzonych z nią państw wł. (Rep. Lombardzkiej i Rep. Cisalpińskiej), utworzone 1797 w pn. Włoszech przez gen. J.H. Dąbrowskiego, zatwierdzone przez Napoleona Bonapartego; ochotnicy pol. rekrutowali się gł. z jeńców armii austr., a oficerowie z emigracji pol. (...)

Historia

Drugi rozbiór polski

II ROZBIÓR: Tylko Prusy i Rosja - 21.I.1793 - Konwencja rozbiorowa w Peterb Prusy-Gdańsk,Toruń,część Wielkopol.zach Mazow. Rosja-Białoruś,Ukraina, Podole. Sejm w Grodnie-1793 (przywrócił rade, władza - Rosja) POWST.KOŚCIUSZ- 24.III.1794. - zaprzysiężenie aktu powstania w Krakowie w tym czasie rewolucja we Francji - TAD. wiąże z tym nadzieje. Memoriał Kościuszki - omawia reformę. Powstanie objęło: Kraków-Racławice (4.IV.94-zwycięstwo, próba oporu przed rozbiorami) Warszawa (...)

 
Historia

Faszyzm włoski oraz hitleryzm niemiecki - porównanie

Abyśmy mogli dokonać analizy porównawczej tych dwóch ruchów faszystowskich, należy najpierw wyjaśnić czym jest faszyzm oraz przedstawić kolejno – faszyzm włoski oraz niemiecki. Faszyzm był kierunkiem politycznym powstałym po I wojnie światowej, jako opozycyjny wobec działalności socjalistów i komunistów. Głosił hasła skrajnie nacjonalistyczne, antyliberalne i antydemokratyczne, zmierzający do stworzenia państwa totalitarnego (...)

Historia

Stosunki polsko-niemieckie w latach dziewięćdziesiątych

Wraz ze zmianami, jakie zapoczątkowały wydarzenia 1989 roku, przemianie uległy także dwustronne stosunki polsko-niemieckie. Zimnowojenną granicę wrogich sobie bloków zastąpiła nowa granica między dwoma zaprzyjaźnionymi krajami. Mimo tych historycznych zmian, obecne stosunki polsko-niemieckie nie są wolne od napięć i problemów, a oficjalnie propagowana współpraca ma zarówno pozytywne, jak i negatywne (...)

Historia

Przemiany gospodarcze i społeczne w latach 40. i 50. XX wieku w Polsce

Lata 40. i 50. XX wieku obfitowały w wiele ważnych wydarzeń, zwłaszcza pod względem gospodarczym i społecznym, które na zawsze zapisały się na kartkach historii polskiej. Wszystko zaczęło się od wybuchu II Wojny Światowej, kiedy to nasz kraj zajęli okupanci, wyzyskując go oraz dokonując licznych zbrodni przeciw ludności cywilnej. (...)

Historia

Sprawa Polski w polityce wielkich mocarstw

Polska od samego początku brała udział w II wojnie światowej po stronie aliantów. Jak się później okazało przyniosło nam to wiele strat, m.in. życie wielu ludzi. Po zakończeniu wojny przed ogromnym problem stanęły trzy wielkie mocarstwa: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja, które spotykały się trzykrotnie na konferencjach, omawiając m.in. (...)

Historia

Ocena kampanii wrześniowej

Tragiczny polski wrzesień, znaczony tylu klęskami i tak niewielu zwycięstwami osnuty został legendą bohaterstwa żołnierza polskiego, rzadko sławą jego dowódcy. Przegrać z wrogiem przeważającym techniką, siłą ogniową i liczebnością - nie wstyd byle w walce żołnierskiej, odważnej i męskiej. Ponieść klęskę w wyniku nieudolności lub, co gorsza tchórzostwa dowódcy to (...)