Historia

Hinduizm

Entymologia: Obecnie nazwy "hinduizm" i "braminizm" uchodzą za synonimy i są używane zamiennie. Hinduizm: z sanskrytu - sindhu (nazwa pochodzi od prowincji Sindh i rzeki która przez nia przepływa Indus, z perskiego - hindu, zaś nazwa braminizm powstała od słowa bramin czyli kapłan Geneza: Hinduizm Jest narodową religią Indii, ale ma (...)

Historia

Powstanie warszawskie. Przyczyny, przebieg, ocena.

Wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie w czerwcu 1944 roku oraz powołanie 21 lipca 1944 w Moskwie PKWN-u, wytworzyło nową sytuację polityczną, w której wyraźnie zmniejszyły się szanse Rządu RP w Londynie na objęcie władzy w kraju, po wyzwoleniu Polski spod okupacji hitlerowskiej. Wobec niepowodzenia realizacji planu "Burza" na wschodnich (...)

Historia

Armia Czerwona

Ze względu na szybkie postępy Armii Czerwonej w pobliże granic polsko-radzieckiej z 1943 stało się jasne, iż wyzwolenie Polski nie nastąpi z zachodu, lecz ze wschodu. Największy front miał się przetaczać przez Polskę, zapełniając wojskami wsie i miasta. Głównym celem rządu RP i Armii Krajowej było przygotowanie powszechnego powstania przeciw Niemcom (...)

Historia

Sprawa chłopska w polskich XIX-wiecznych

Chłopi przez całe stulecia ciemiężeni i wykorzystywani przez właścicieli ziemskich, zmuszeni do odrabiania pańszczyzny, ujrzeli wreszcie możliwość poprawy swego losu kiedy wybuchło powstanie narodowe w 1830 roku. Ich zapał do walki od samego początku był duży. Przywódcy powstań nie chcieli powoływać chłopów, aby nie przekształcać tych patriotycznych zrywów w rewolucję (...)

Historia

WIELKA REWOLUCJA FRANCUSKA I OKRES NAPOLEOŃSKI

Rewolucja francuska (1789-1799) jest to okres rozruchów, powstań i zamachów stanu, które doprowadziły do upadku monarchii i ustroju stanowego we Francji. Przyczyną takiego stanu rzeczy były: - kryzys finansowy państwa, - wieś nie była w stanie wyżywić mas ludności przyrastających w tak zastraszającym tempie, - kryzys potęgowany latami nieurodzaju począł rujnować i (...)

 
Historia

Rola Mieszka I w budowie państwa polskiego.

W IX i X wieku państwo Polan było ośrodkiem jednoczenia ziem polskich nad Wisłą i Odrą w jeden organizm. Pierwszym historycznie poświadczonym księciem polskim był Mieszko I (960-992) z rodu Piastów. Pierwsze źródła mówiące o Mieszku pochodzą z lat siedemdziesiątych X wieku. Miał on (wg. Tych źródeł) panować nad ziemiami (...)

Historia

Sytuacja ekonomiczna w Królestwie Polskim 1815-31.

Zniszczenie kraju po wojnach napoleońskich, kryzys agrarny i niedołężny zarząd skarbu wprowadziły rząd w trudności finansowe. Na początku istnienia Królestwa skarb był pusty a większość przychodów szła na wojsko. W takich okolicznościach w 1921 ministrem skarbu został Ksawery Drucki-Lubecki. Reprezentował on dużą własność i z tego powodu lansował w Królestwie (...)

Historia

Panslawizm: Historia i rozwój

Panaslawizm: Historia i Ideologia Społeczno-Polityczna Panslawizm, ideologia rozwijająca się w XIX i początkach XX wieku, była siłą napędową dla dążeń do zjednoczenia narodów słowiańskich. Ta koncepcja polityczno-społeczna, zakorzeniona w poczuciu wspólnej tożsamości, języka i kultury, miała głęboki wpływ na dynamikę Europy Środkowej i Wschodniej. Pomysł panslawizmu pojawił się jako odpowiedź na (...)

Historia

Epoka napoleońska, Napoleon i znaczenie epoki ogólnie dla Europy

Jak wielkie piętno wywarł na historii Europy a przede wszystkim Francji ten niepozorny, niski, nieładny, ubogi człowiek, urodzony gdzieś na peryferiach Europy. Epoka napoleońska, wojny napoleońskie, kodeks Napoleona, napoleońska poza, ciastko napoleonka - te określenia weszły do języka potocznego. W Paryżu, w katedrze Notre Dame, papież Pius VII koronuje, 2 (...)

Historia

Przyczyny wybuchu, przebieg i skutki pierwszej wojny światowej.

Pierwsza wojna światowa była całkowicie odmiennym konfliktem zbrojnym od wcześniej spotykanych w historii świata. Różniła się na przykład pod względem rozmiarów pola walki, gdyż walki toczyły się praktycznie w całej Europie, oraz w Azji i Afryce. Była o wiele okropniejsza niż wcześniejsze konflikty, gdyż udział w niej brało wiele narodów, (...)