Antyk

Dwie racje w Antygonie Sofoklesa - rozprawka

Życie ludzkie przypomina nitkę biegnącą gdzieś w przestrzeni, nie wiadomo skąd dokąd. Przecina się i łączy z nićmi innych istnień. Spotykamy różnych ludzi na waszej drodze. Wywierają oni istotny wpływ na nasze myśli, poglądy i zachowania. Ludzie kierują się w życiu określonymi, często ponadczasowymi wartośiami. Nadają one sens naszemu (...)

Antyk

Motywy winy i kary w mitologii i tragedii antycznej.

„Winny powinien być ukarany. Oko za oko, ząb za ząb” – takie prawo obowiązywało w starożytnym Kodeksie Hammurabiego. Dzisiejsze prawo jest zdecydowanie łagodniejsze i humanitarne. A jak było w mitologii i tragedii antycznej? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć. Prometeusz Motyw winy i kary często pojawia się w mitologii i tragedii antycznej. (...)

Antyk

Tarcza Achillesa

Tarcza była częścią rycerskiego wyposażenia. Achilles pożyczył swoją zbroję i tarczę Patroklesowi. Matka Achillesa Tetyda zwróciła się z prośbą do Hefajstosa, by wykuł nową. Boski kowal wykuwa tarczę ze spiżu, cyny, złota i srebra. Realizuje swój artystyczny zamysł bez drżenia ręki, z ogromną precyzją. i osiąga wspaniałe efekty. Czytelnik ma (...)

Antyk

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

„Kalos kagatos” znaczy dosłownie „piękny i dobry”. Jest to grecki ideał łączący piękno ciała i duszy. „Czy ideały te mogą być cenne dla współczesnego człowieka?” Wydaje mi się, że tak i że ludzie cały czas kierują się nimi. Spróbuję to udowodnić… „Kalos” - znaczy „piękny”. Starożytni w ciągu setek lat (...)

Antyk

Wojna trojańska

Temat: Wojna Trojańska Wojna trojanska (mitologia grecka), wojna stoczona pod murami Troi, oblężonej przez Achajów. Podania o wojnie trojańskiej kształtował grecki epos (Homer, poeci cykliczni), potem liryka chóralna i tragedia grecka. Wg nich przyczyną wojny trojańskiej była skarga Gai - Matki Ziemi z powodu nadmiernej liczby ludzi. Aby ulżyć (...)

 
Antyk

Homer

Homer - epik grecki żyjący najprawdopodobniej na przełomie IX i VIII w p.n.e. Z najdawniejszych czasów dochowało się aż siedem jego biografii, często o elementach fantastycznych (np. przypisujących mu boskie pochodzenie) i pozostających ze sobą w sprzeczności. Dzieła Homera miały ogromny wpływ na rozwój literatury. Mit, na którym oparte są (...)

Antyk

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

Hektor i Achilles to bohaterowie fragmentu poematu Homera pt. "Iliada". Obaj s wojownikami: Hektor jest obrońcą Troi, a Achilles należy do wojsk Achajskich. Hektor to syn króla Pryjama, a Achilles jest synem Zeusa, półbogiem. Hektor ubierał do walki ciężka, spizowa zbroje, zdobyta w walce z Patroklem, oraz bojowy hełm ozdobiony długa (...)

Antyk

Kain i Abel

“Kain i Abel” Adam i Ewa mieli dwóch synów, Kaina i Abla. Podczas skłądania ofiary Bogu Kain zabija brata ponieważ jego ofiara nie była przyjęta bo została złożona z owoców, a nie ze zwierząt, tak jak chciał Bóg. Za swój czyn zostaje przeklęty i musi uciekać. Bóg daje Kainowi znamię i (...)

Antyk

Hiob

Hiob, według Biblii jest on czlowiekiem o nieposzlakowanym charakterze, żyjący w dobrobycie. Stał się przedmiotem zakładu między Bogiem a Szatanem. W myśl tego zakładu Bóg ciężko doświadczył Hioba (stąd "hiobowe wieści"): wyginęły mu stada, jego dzieci zginęły, a sam Hiob padł ofiarą trądu, stracił majątek i stał się wyrzutkiem (...)

Antyk

Egipt

Egipt- informacje podstawowe Informacje ogólne Egipt starożytny (IV tysiąclecie p.n.e. - 641 n.e.), kraj leżący na obu brzegach Nilu od I katarakty po Morze Śródziemne, którego życie skupiało się przede wszystkim tuż nad brzegami rzeki. Podstawą utrzymania ludności - rolnictwo skorelowane z wylewami Nilu. Ludność chamito-semicka z domieszką plemion rodzimych. Ok. (...)