Język polski

„ Ideały są jak gwiazdy , jeśli nie można ich osiągnąć , należ się według nich orientować „ – jakie dzieła i w jaki sposób mogą pomóc w kształtowaniu się człowieka XXI wieku .

Każdy człowiek ma jakiś system wartości , którym się kieruje oraz cele i ideały, do których dąży . Odnoszę jednak wrażenie , że obecnie te zasady i normy moralne staja się coraz bardziej liberalne . Brakuje wzorców godnych naśladowania , ale również chęci i odwagi do tego , aby postępować według (...)

Język polski

" ... Człowiek człowiekowi wilkiem"

Czasy w których obecnie żyjemy to dość dziwny, trudny i specyficzny okres - schyłek drugiego tysiąclecia. Szczególnie ostatnie kilkadziesiąt lat, ostatni wiek to czas zmian, przeobrażeń, wojen i rewolucji zarówno militarnych jak i umysłowych. Bogusław Wołoszański - wybitny historyk i publicysta naszych czasów wydał książkę w której opisuje politykę państw (...)

Język polski

Na tle znajomości literatury staropolskiej rozwiń myśl Marka Aureliusza - "co nie jest pożyteczne dla roju i dla pszczoły nie jest pożyteczne"

Na tle znajomości literatury staropolskiej rozwiń myśl Marka Aureliusza - "co nie jest pożyteczne dla roju i dla pszczoły nie jest pożyteczne" Z historii znamy różne modelowe ujęcia społeczeństwa. Marek Aureliusz porównywał społeczność ludzi do roju pszczół. Wiele w tym racji, wszak pszczoły to stworzenia o wysokim stopniu organizacji społecznej. Lecz (...)

Język polski

Miłość i jej sekrety

Temat ten wyzwala we mnie pokusę przyjrzenia się bliżej temu słowu, którego często używamy, a nie nadajemy mu konkretnej treści. Ba, nie robią tego nawet pisarze. Zadowalają się oni mglistym kształtem, który każdy jakoś na swój sposób wypełnia. Czymże jest więc miłość? Czy można podać jej definicję? Raczej nie wydaje (...)

Język polski

Podróż

Przytoczone jako motto słowa Pompejusza dotyczyły sytuacji bardzo konkretnej. Wielki rzymski wódz mimo burzy musiał wsiąść na statek i zaryzykować podróż. Z czasem jednak jego słowa, utrwalone przez historyków, nabrały przenośnego znaczenia. „Żeglowanie jest koniecznością, życie nią nie jest” - to sentencja, która stała się dewizą wszystkich niespokojnych duchów przedkładających (...)

 
Język polski

Historia narzucała twórcom literatury powinności. Omów, jak pojmowali i realizowali wybrani przez Ciebie pisarze w swoich dziełach.

Czy historia naprawdę narzuca twórcom literackim jakieś powinności? Czy literaci prócz pięknych opowieści, wierszy i sielanek kiedykolwiek pisali inne rzeczy, czy stali na straży dobra, czy czuwali i jakoś pomagali narodowi? Od zarania dziejów, w prawie każdej epoce literackiej, od starożytności po współczesność, gdy tylko zagrażało krajowi jakieś niebezpieczeństwo, gdy pojawiały się (...)

Język polski

Które ze znanych ci utworów XX wieku najlepiej oddają, według ciebie, niepokoje współczesnego człowieka?

Przyszło nam żyć w bardzo ciekawych czasach. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zmieniło się tak wiele na świecie i w Polsce, i to w sposób tak głęboki, że cała literatura XX wieku, wyrażająca ludzkie niepokoje i ujęta w ramy kanonu szkolnych lektur, stała się mocno zdezaktualizowana. Na świecie upadł komunizm, (...)

Język polski

"Czytam historię (i widzę, coś robił przez stulecia Człowiecze!) (...) Zastanawiam się czyś godzien, Aby cię pisać przez C" (l. Staff). Uczyń powyższe słowa punktem wyjścia do rozważań o człowieku i ludzkiej naturze, odwołując się do utworów literac

"Czytam historię (i widzę, coś robił przez stulecia Człowiecze!) (...) Zastanawiam się czyś godzien, Aby cię pisać przez C" (l. Staff). Uczyń powyższe słowa punktem wyjścia do rozważań o człowieku i ludzkiej naturze, odwołując się do utworów literackich i własnych przemyśleń. Chcąc odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, swoją pracę chciałbym podzielić (...)

Język polski

Miłość

Rzeczywiście Tristan i Izolda mogą być symboliczną parą kochanków wszechczasów. Lecz nie będzie to symbol dotyczący wszystkich zakochanych. To symbol nieszczęśliwych kochanków. Kochanków, którzy z powodu różnych przyczyn zewnętrznych nie mogą połączyć się w normalną, akceptowaną przez społeczeństwo parę. Jeśli dobrze przyjrzeć się "Pieśni o Tristanie i Izoldzie", dostrzeżemy, że (...)

Język polski

wedrowiec w literaturze

Czlowiek, jak kazde stworzenie, znajduje sie w ciaglym ruchu. Swiety Augustyn, jeden z najwybitniejszych myslicieli sredniowiecza, scharakteryzowal czlowieka jako „homo viator”- pielgrzym, wedrowiec. Wedlug niego kazda droga ma swój koniec, najdluzsza nawet wedrówka bedzie miala zwienczenie. W koncepcji filozofa wedrowanie odbywalo sie do innego swiata. W religii chrzescijanskiej istnieje przekonanie, (...)