Geografia

Geografia - ściąga

Śr.geogr.: antropogeniczne i przyrodnicze (litosfera, atmosfera, hydrosfera,biosfera, pedosfera). Geografia zajmuje się rozmieszczeniem elementów środowiska geograficznego, przy-czynami takiego rozmieszczenia i zależnościami pomiędzy tymi elementami. Geografia: -fizyczna (kartografia, geologia, geomorfologia, klimatologia, hydrologia, oceanografia, hydrografia, biogeografia, geografia gleb), -społeczno-gospodarcza (ludności i osadnictwa, przemysłu, rolnictwa, usług, komuni-kacji, turystyki - rozmieszczenie). Siatka geograficzna-układ południków i (...)

Geografia

Fałdowania

Orogeneza kaledońska (era paleozoiczna; sylur/dewon) – wypiętrzyły się Góry Kaledońskie (Szkocja), G. Skandynawskie, Gampian; w Polsce ich ślady widać w Górach Świętokrzyskich i Sudetach. Orogeneza hercyńska(waryscyjska)(era paleozoiczna, dewon/karbon/perm) – objęło Góry Harz, Aredny, Wogezy, Masyw centralny, Schwarzwald, Las Czeski; w Polsce wypiętrzyły się Góry Świętokrzyskie i Sudety. Były liczne (...)

Geografia

Wielkie wypracy morskie Hiszpanów i Portugalczyków. Przyczyny, cele, przebieg, skutki

1) Sytuacja, która doprowadziła do wypraw . Pod koniec średniowiecza istniał duży popyt na przyprawy korzenne, zaś przyczyną tego popytu był fakt , że ówczesne rolnictwo nie mogło wytworzyć dostatecznej ilości paszy by jej wystarczyło na utrzymanie pogłowia. Jesienią zabijano większą część pogłowia, następnie mięso wędzono i peklowano. Następowały całe (...)

Geografia

Handel Zagraniczny

Handel towarami i usługami pomiędzy państwami ma zasadniczy wpływ na stan światowej gospodarki. To właśnie sytuacja na globalnym rynku decyduje o bogactwie lub ubóstwie wielu milionów ludzi. Wedlug (...)

Geografia

Handel

HANDEL Z handlem mamy do czynienia na każdym szczeblu rozwoju społeczeństw; obrót towarami odbywa się w małym wiejskim sklepiku i na międzynarodowej giełdzie. Korzenie współczesnego handlu tkwią w handlu wymiennym, a sięgając jeszcze głębiej- w tradycji (...)

 
Geografia

Formy osadowe

Formy powstałe przed czołem lądolodu. - moreny czołowe - ciągi pagórków i wzgórz o wysokości do kilkudziesięciu metrów, które powstały wzdłuż czoła lądolodu w czasie jego dłuższego postoju. Tworzyły się one najczęściej w wyniku intensywnej akumulacji glin zwałowych oraz głazów, żwirów i piasków bezpośrednio przy krawędzi lądolodu; moreny czołowe akumulacyjne. - stożki (...)

Geografia

Atmosfera

ATMOSFERA – mieszanina dziesięciu rożnych gazów, z przewaga azotu i tlenu. Pozostałe to głownie argon, niewielka ilość dwutlenku węgla, hel i neon. Występują także w atmosferze nieznaczne ilości dwutlenku siarki, amoniaku, tlenku węgla, ozonu i pary wodnej. Obecne są w niej również zanieczyszczenia w postaci gazów, cząsteczek dymu, soli, pyłów (...)

Geografia

Morza i Oceany

OCEANY:-Atlantycki/91mln.km.-Indyjski/76mln km.Spokojny/179mln km.Arktyczny/15mlnkm MORZA:Bałtyckie/wewnątrzkontynentalne-Śródziemne/międzykontynentalne-Beringa/przybrzeżne-Arabskie/otwarte-Koralowe/międzywyspoweCelebes/międzywyspowe Szelf najniższa, płaska część kontynentu zalana przez morze; jest przedłużeniem równiny nadbrzeżnej. skok kontynentalny-gwałtowny wzrost głebokości .podwodne kanonimy powstaly przez żłobienie skoku kont.przez osady niesione rzekami. baseny oceaniczne-głębie oceaniczne Grzbiety oceaniczne-odzielone od basenów. gujot-góra wulkaniczna na pow.dna morskiego o kształcie ściętego stożka niegdyż wystajaca jako wyspa nad pow.wody. Rowy oceaniczne-najniżej poł.obszary ziemi. Rów Mariński-11022m Prądy morskie-ogromne (...)

Geografia

Handel wewnętrzny

Najważniejszym sektorem polskiej gospodarki, tak jak w innych panstwach rozwinietych, sa uslugi. Dzieki nim powstaje ponad 40 proc. polskiego Produktu Krajowego Brutto i udzial ten zwieksza sie z roku na (...)

Geografia

Morze Bałtyckie

Morze Bałtyckie jest morzem wewnątrz kontynentalnym, śródlądowym, płytkim, najmłodszym morzem Europy i jednym z najmłodszych Atlantyku. Jest morzem szelfowym, ponieważ znajduje się na płycie kontynentalnej. Rozwój Morza Bałtyckiego wiąże się z wytapianiem lodowca w czasie ostatniego zlodowacenia północnopolskiego oraz z podnoszeniem się i obniżaniem (...)