Język polski

Zemsta - komedia Aleksandra Fredry (STRESZCZENIE)

Jest ładny dzień, a raczej byłby ładny, gdyby nie moi lokatorzy. Nie dość, że mieszkają w moich komnatach, to nadużywają mojej gościnności. Mam ten zaszczyt, że wiem o wszystkim, co się tu dzieje, jak wiadomo - ściany mają uszy... Dziś np. pan Cześnik (należę do niego, a raczej jedna połowa (...)

Język polski

Miłość niejedno ma imię

Romantyczna, szalona, występna... Miłość niejedno ma imię. „Twoja miłość przenika mi ciało” - wyznał egipski poeta w” Pieśniach rozweselających ciało” spisanych na papirusie przed 3 tysiącami lat. Czyż nie czujemy tak samo, kiedy i nas dosięga strzała Amora? Choć nie chce się spać ani jeść, choć serce ściska niepokój, to (...)

Język polski

Która z postaci „Kamieni na szaniec” zainteresowała Cię najbardziej?

Z pośród wielu bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pod tytułem „Kamienie na szaniec” najbardziej zainteresował mnie Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Trudno zaprzeczyć, że był on bardzo mądrym i odpowiedzialnym człowiekiem, który radził sobie w każdej sytuacji. Tadeusz uczęszczał do jednego z warszawskich Gimnazjów im. Stefana Batorego. Już w czasach szkolnych należał do harcerskiego (...)

Język polski

Hobbit,czyli tam i z powrotem - streszczenie

Pewnego wiosennego dnia do Bilba Bagginsa - zamożnego hobbita - zawitał czarodziej Gandalf, a wraz z nim trzynastu krasnoludów: Dwalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur oraz Thorin Dębowa Tarcza, który im przewodził. Organizowali oni wyprawę, aby odzyskać skarby zagarnięte ich przodkom (...)

Język polski

Henryk Sienkiewicz „Nowele”

Nowelistyczną twórczość Henryka Sienkiewicza (dominowała w jego pisarstwie do r. 1883) można ułożyć w trzy, krzyżujące się, kręgi tematyczne: — chłopski, — antyzaborczo-patriotyczny, — amerykański (będący wynikiem obserwacji podjętych w podróży do Ameryki w l. 1876-78). Jako motyw najczęstszy powraca w nich niezawiniona niedola bohaterów: ˇbezradność ciemnego i oszukanego chłopa („Szkice węglem”, (...)

 
Język polski

„Monachomachia” Ignacy Krasicki

Wśród utworów Ignacego Krasickiego ogłoszonych w latach 1775 -1779 „Monachomachia, czyli wojna mnichów” jest zjawiskiem wyjątkowym i niespodziewanym. Ukazanie się bowiem utworu drukiem nastąpiło prawdopodobnie bez zgody i wiedzy autora izapewne z tego właśnie powodu dwie pierwsze edycje z sierpnia 1778 r. były wyjątkowoniestaranne. Poemat powstał w czasie pobytu Krasickiego (...)

Język polski

Miasto w powieści Fiodora Dostojewskiego pt. „Zbrodnia i Kara” – obszary zła, nędzy i destrukcji

Fiodor Michajlowicz Dostojewski urodził się 30 października 1821 roku w Moskwie jako drugi syn Michała Andriejewicza Dostojewskiego. Jego ojciec, ordynator szpitala wojskowego był ponurym, niezrównoważonym alkoholikiem. Matka, Maria Fiodorowna była natomiast kobietą wrażliwą, miłującą poezję rosyjską. Niewątpliwie na psychice przyszłego autora „Biednych Ludzi” zaważył nieudany związek rodziców, obfitujący w sprzeczki, (...)

Język polski

Krzyżacy - charakterystyka Juranda

Książka pod tytułem 'Krzyżacy' została napisana przez wybitnego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza w latach 1897-1900. Postaci występujące w powieści to często osoby historyczne tj. król Władysław Jagiełło czy Konrad von Jungingen, wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Osobą, która zasługuje wg. mnie na szczególne uznanie jest Jurand ze Spychowa, rycerz mazowiecki. Choć (...)

Język polski

Historia miłości róży i Małego Księcia

Róża przybyła na planetę Małego Księcia w postaci małego ziarenka. Dzięki nieustannej trosce i pielęgnacji rozwinęła się w piękny kwiat, budzący zachwyt głównego bohatera. Zachowywała się jak piękna kobieta - była kapryśna i kokieteryjna, żądna opieki i komplementów. Chciała być podziwiana i uwielbiana. Była dumna, nie ujawniała swoich uczuć, pod (...)

Język polski

Epika

Epika, jeden z trzech głównych rodzajów literackich, obok liryki i dramatu, obejmujący utwory, które charakteryzują się: narracją (dominująca forma językowa), fabułą (układ zdarzeń w obrębie świata przedstawionego i w stosunku do narratora). Przeciwieństwo do liryki. Epika ukształtowała się z ustnych opowiadań ludowych o przeszłości, sag, podań, legend, mitów. Powstało szereg gatunków (...)