Język polski

"Dżuma" jako powieść parabola

Powieść "Dżuma" Alberta Camusa jest utworem, który można określić w wieloraki sposób: jest to zarówno powieść egzystencjalna związana z filozofią egzystencjalizmu, parabolą - przypowieścią, jak i kroniką wydarzeń dziejących się w Oranie od 16 kwietnia 194. roku do lutego następnego roku. Już sam tytuł książki jest metaforą, gdyż autor na (...)

Język polski

CHARAKTERYSTYKA DOKTORA TOMASZA JUDYMA, BOHATERA "LUDZI BEZDOMNYCH"

"Ludzie bezdomni" - tytuł jednej z najbardziej znanych powieści Stefana Żeromskiego. Ma on, jak tytuły wielu powieści tego pisarza, dwa znaczenia- dosłowne i przenośne. Dosłowne znaczenie tego tytułu jest całkiem zrozumiałe. O "bezdomności" świadczy wegetowanie w trudnych warunkach materialnych, bieda, brak pracy. W powieści nie brak opisów ukazujących nędzę najniższych (...)

Język polski

Taniec - ocena społeczeństwa polskiego.

Taniec jest jedną z najstarszych form wyrażania przez człowieka swoich uczuć, nastrojów. Związany z obrzędem, tradycją; towarzyszy zabawom, ślubom, uroczystościom weselnym. Taniec jako motyw w literaturze polskiej nabrał charakteru symbolu, poprzez który pisarz wypowiadał sąd, opinie o społeczeństwie, o narodzie. Prezentację tekstów podejmujących ten motyw należy rozpocząć od "Pana (...)

Język polski

Tolerancja we współczesnym świecie. Mój stosunek wobec mniejszości narodowych.

Wiek XX przejdzie już do historii, jako wiek nietolerancji, często przybierającej formy krańcowe. Sprzyjały temu gwałtowne konflikty o różnych, zwykle złożonych przyczynach. Wyłaniający się współczesny obraz świata nie napawa otuchą - ponieważ nadal występuje fundamentalizm religijny, nacjonalizm, uprzedzenia rasowe i etniczne, antysemityzm. W wielu krajach dostrzega się wyższość jednych nad (...)

Język polski

Latarnik - kontynuacja książki

Skawiński płynął statkiem do Nowego Jorku i rozmyślał nad swoimi dalszymi losami. Bardzo chciał wrócić do swej ojczyzny, jednak spodobała mu się praca na latarni, ten błogi spokój i niczym nie zakłócona cisza. Lecz cóż mógł zrobić, przecież z pracy w latarni go zwolnili. Powrót do Polski tez nie był (...)

 
Język polski

„Bajki” Ignacy Krasicki

Bajka - gatunek literatury dydaktycznej. Jej zadaniem jest wskazywanie uniwersalnych prawd moralnych, stąd historyjka opowiedziana w utworze jest tylko ilustracją prawdy - najczęściej zawartej w końcowym morale. Bohaterami tekstu są zwierzęta, rośliny, przedmioty, rzadziej ludzie. Wywodzi się z tradycji starożytnej i często przybiera charakter alegoryczny. „Bajki i przypowieści na cztery części podzielone” (...)

Język polski

Obraz inteligencji i mieszczaństwa w literaturze Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego

Po rewolucji przemysłowej, a najbardziej po powstaniu styczniowym zaczęła w Polsce wzrastać liczba mieszkańców miast oraz rola mieszczaństwa i inteligencji w społeczeństwie. Myśląc o przyszłej, niepodległej Polsce szuka się warstwy społecznej, która mogłaby objąć władzę i sprawować rządy. Dlatego też tworzy się coraz więcej utworów, gdzie jest pokazany styl (...)

Język polski

MOTYW DOMU I RODZINY W LITERATURZE

Motyw domu i rodziny pojawia się w literaturze od najwcześniejszych wieków. Jest on bardzo bliski każdemu człowiekowi. W domu najczęściej zaznajemy opieki, życzliwości i miłości. W nim czujemy się dobrze i bezpiecznie. Jednak nie jest tak zawsze. Bardzo często dom to pobojowisko, miejsce rojące się od wzajemnych żalów, pretensji i (...)

Język polski

Temat: Postawy bohaterów „Dżumy” Alberta Camusa w sytuacji zagrożenia.

Człowiek jest istotą myślącą, czującą, kształtującą swą rzeczywistość, dokonującą wyborów, ale sensu nabiera ono wówczas, gdy korzysta z danej mu wolnej woli i prawa wyboru. Albert Camus w „Dżumie” przedstawia rzeczywistość wrogą ludziom, pełną tragicznych i niewytłumaczalnych zdarzeń, ujawniają absurd egzystencji. W świecie tym jednak działają jednostki, które czynem potwierdzają swe (...)

Język polski

Lord Jim

Charakterystyka tytułowego bohatera oraz przedstawienie jego losów i tajników psychiki zostały rozdzielone w powieści na dwa głosy. Jeden z nich należy do Marlowa, Anglika, kapitana, świadka podczas procesu, zaś drugi jest głosem samego Jima. Marlow - bohater i narrator - wiele wie o pochodzeniu, wychowaniu, wykształceniu i kolejach życiowych głównej (...)