XX lecie

Stefan Żeromski Przedwiośnie.

Przedwiośnie" jest powieścią powstałą w 1924 roku jako wyraz rozczarowania pisarza rozwojem sytuacji w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Autor chciał przestrzec Polaków przed zagrożeniami, jakie widział wokół, a przede wszystkim przed groźbą komunistycznej rewolucji. Jest to okres dla Polski bardzo burzliwy. Kraj jest wstrząsany różnymi wydarzeniami: wojną polsko-bolszewicką, ciągłymi kryzysami (...)

XX lecie

Totalitaryzm w epoce XX - lecia międzywojennego

XX lecie przyniosło wydarzenia, które okazały się być jednymi z najbardziej tragicznych w dziejach ludzkości. Szukając przyczyn tego wielkiego dramatu., jakim były cierpienia milionów ludzi podczas dwóch wojen światowych (obozy koncentracyjne, planowe eksterminacje ludności za wielką skalę, miliony ofiar zbrodni komunizmu i faszyzmu), natrafiamy na pojecie – zagadnienie totalitaryzmu. Wtdaje (...)

XX lecie

Dramat XX-lecia miedzywojnia

Twórczość dramatyczna dwudziestolecia miedzywojennego, choc może nie tak bogata jak poezja i proza tego okresu, stanowiła jednak zjawisko złożone i interesujące. Na czoło wysuwa się tu teatralne dzieło Witkacego jako fenomen najbardziej oryginalny. Wśród reżyserów i ludzi teatru ważne były zwłaszcza swie wielkie osobowosci: Leon Schiller, reżyser i inscenizator, twórca (...)

XX lecie

Wizerunek kobiety w XX-leciu międzywojennym

Kobieta stała się bohaterką utworów literackich od początków dziejów literatury. Kobieta jest żoną, matką, przedmiotem uwielbień i zachwytów, żródłem miłosnych cierpień. Jej rola w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym ulegała zmianie w miarę upływu wieków. Najlepszym przykładem kobiety w literaturze jest Barbara z powieści Marii Dąbrowskiej, pt. "Noce i dnie". (...)

XX lecie

Omów najbliższe Ci wiersze Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert urodził się w 1924 roku. Jest uważany za najwybitniejszego współczesnego twórcę. Należy do pokolenia Kolumbów. Jego debiut literacki miał miejsce w 55 numerze "Życia literackiego" w 1955 roku, co wiąże go z pokoleniem współczesności (debiutującym w 56 roku). Herbert jest starszy od pokolenia współczesności i dlatego krytycy nazywają (...)

 
XX lecie

Michał Bułhakow - twórczość

Ze względu na problematykę poruszaną w swoich utworach, Michał Bułhakow zmuszony był funkcjonować na marginesie środowiska literackiego w Związku Radzieckim. Teatry miały zakaz wystawiania jego sztuk, on sam zaś uważany był za wroga klasowego. Bułhakow żył w bardzo ciężkim dla całej Rosji momencie historycznym. Z jednej strony trudne warunki ekonomiczne, (...)

XX lecie

Analiza wiersza Juliana Tuwima pt. "Prośba o piosenkę"

Wiersz zbudowany jest z trzech zwrotek, z których każda składa się z czterech wersów. Występuje stała liczba sylab 13, a średniówka znajduje się po 7 sylabach, co jest charakterystyczne dla trzynastozgłoskowców. Rymy są przeplatane, krzyżowe, żeńskie abab. To, co jest charakterystyczne dla niektórych wierszy Tuwima to naśladowanie zwykłej, potocznej i (...)

XX lecie

Przyprawianie ‘gęby’, czyli gombrowiczowska koncepcja człowieka zniewolonego przez formę

Powieść można interpretować w płaszczyźnie kulturowej, bądź egzystencjalnej. W tym drugim aspekcie jest to powieść o tragicznym rozdarciu człowieka. Z jednej strony jest on określany przez własną naturę, własną cielesność, z drugiej strony jest kształtowany przez dziedzictwo kultury, członkiem określonej społeczności, która mu narzuca pewne stereotypy, z tego też powodu (...)

XX lecie

Poeta dwudziestolecia międzywojennego, który mnie zafascynował

Jedynym poetą, którego wiersze wzbudziły moje zainteresowanie był Julian Tuwim. Urodził się w Łodzi w 1894 r., gdzie ukończył tamtejsze gimnazjum. Następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim prawo i filozofię, współpracując z czasopismem “Pro arte et studio”. Był także współtwórcą “Skamandra” - najbardziej wpływowej grupy poetyckiej dwudziestolecia międzywojennego, którą charakteryzowało m.in. (...)

XX lecie

POEZJA DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO

POEZJA DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO – Zaczęła się intensywnie rozwijać u schyłku wojny 1918 roku. Do Polski dotarły w tym czasie prądy poetyckie i artystyczne, które pojawiły się na zachodzie Europy dziesięć lat wcześniej, takie jak niemiecki ekspresjonizm, włoski futuryzm, francuski nadrealizm czy też międzynarodowy dadaizm. Zainspirowały one powstanie w Polsce międzywojennej (...)