Pozytywizm

Pozytywizm - charakterystyka epoki

Pozytywizm wywodził się z nurtu filozoficznego oświecenia, który przeciwstawiał się metafizyce, a więc wszelkim teoriom idealistycznym, nienaukowym, trudno przyswajalnym przez umysł ludzki, a budował wiedzę o świecie na badaniu faktów dostępnych rozumowi i sprawdzalnych empirycznie. Rozwój pozytywizmu w Europie przypada na lata czterdzieste - siedemdziesiąte XIX w. Są to czasy (...)

Pozytywizm

Lalka Bolesława Prusa jako powieść o ludzkim życiu i jego wartościach.

Każda żywa istota dożywsza sędziwych lat, zastanawia się nad sensem swojego życia. Budzą się wtedy w człowieku refleksie i odżywają wspomnienia minionych lat. Lat, które minęły bezpowrotnie, które już nigdy więcej nie powrócą. Rozważamy jakie ono było? Do czego człowiek doszedł? I co osiągnął? Wielu filozofów, zarówno tych antycznych, średniowiecznych (...)

Pozytywizm

Rozwój prasy pozytywistycznej.

Prasa odegrała ogromną rolę w kształtowaniu się idei pozytywistycznych. Zastępowała ona likwidowane instytucje kulturalne i naukowe. Mogła przybliżyć ludziom sytuację polityczną i społeczną. Wśród prasy wyłoniły się dwa ugrupowania: "Stara prasa" i "Młoda prasa". Większość pisarzy ściśle współpracowała z czasopismami. Do najpopularniejszych należały wówczas: "Kurier Warszawski", "Przegląd Tygodniowy", "Niwa". Zaostrzył (...)

Pozytywizm

Pozytywizm - informacje na temat epoki

Peoripdyzacja:pocz.1863-powstanie styczniowe spowodowało istotne zmiany w świadomości społ..sztuce i lit.Koniec-nie jest gwałtowne przejście do Młodej Polski;w pewnym przybl.można uznać ost. Lata XIXw. Pozytywizm-„pozytywizm”to zd.Comte’a-realny(zaprzeczający wszystkiemu,co cudowne), użyteczny(slużący konkretnym działaniom), pewny i ścisły,wzglądny(relatywny);skupia uwagę na jednostce w społ. Założenia nurtu opierały się na zaufaniu do nauki, na metodzie empirycznej;niechęć do metafiz. oraz prawa (...)

Pozytywizm

Stanisław Wokulski - romantyk, czy pozytywista?

Stanisław Wokulski to główny bohater "Lalki" Bolesława Prusa. "Lalka" powstała w latach 1877-79 i była drukowana w odcinkach w "Kurierze codziennym". Jest to powieść o polskim społeczeństwie XIX wieku. Ukazuje wielkość i piękno, a zarazem małość i brzydotę Warszawy. Jest to historia nieszczęśliwej miłości Stanisława Wokulskiego, bogatego kupca, do zubożałej (...)

 
Pozytywizm

Staniwsław Wokulski to romantyk czy pozytywista?

Stanislaw Wokulski to glówny bohater "Lalki" Boleslawa Prusa. "Lalka", wielkie wydarzenie w dziejach polskiej powiesci, powstala w latach 1877-79 i byla drukowana w odcinkach w "Kurierze codziennym". Utwór posiada trzy warstwy kompozycyjno - tematyczne, które skladaja sie na jego znakomitosc. Jest to powiesc o polskim spoleczenstwie XIX wieku, wspanialy pomnik (...)

Pozytywizm

Maria Konopnicka i jej nowele pozytywistyczne.

Maria Konopnicka już jako sławna poetka ogłosiła cztery zbiory nowel. Wypełniły je głównie portrety i biografie różnych postaci ludowych. Współczuciu ich niedoli towarzyszy tu szacunek dla ich wrażliwości moralnej, wielkoduszności, subtelnej nieraz kultury uczuciowej. Bohaterowie Konopnickiej nie tylko znajdują się w sytuacjach tragicznych, ale i potrafią je świadomie, godnie, z (...)

Pozytywizm

Natura i człowiek w powieści Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem"

Eliza Orzeszkowa to polska pisarka tworząca w dobie pozytywizmu. Jednym z jej najbardziej znanych utworów jest powieść "Nad Niemnem”. Abstrahując od problematyki utworu, spróbuję przyjrzeć się relacjom natura – człowiek w dziele. Czytając "Nad Niemnem” nie zwracałem uwagi na opisy przyrody. To trudne, bo statystycznie stanowią one 10% tekstu. Utwór (...)

Pozytywizm

Romantyk czy glupiec?

Romantyczna miłość Wokulskiego do Jzabeli” , „Stanisław Wokulski jako przykład zagubionego romantyka” brzmią tematy lekcji, zadań klasowych oraz tytuły prasowych rozpraw na temat „Lalki” Bolesława Prusa. A z Wokulskiego taki był romantyk jak Moniki Lewinsky skromna kobita. Wokulski był po prostu zaślepionym głupcem, a nie żadnym romantykiem. Typowy romantyk był (...)